REKLAMA

Zalegasz z ZUSem? Po nowym roku możesz stracić szanse np. na zasiłek macierzyński

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2017-11-09 11:00
Czas trwania:
01:51 min.
Udostępnij:

Przedsiębiorcy już pewnie otrzymali od ZUSu list informujący o tym, że od stycznia zmienia się sposób rozliczania składek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych - zamiast na trzy różne, wszystkie składki będą teraz wpłacane na jeden rachunek, indywidualnie przypisany do każdego przedsiębiorcy. To ułatwienie - ale też pułapki. Rozwiń »

Trochę już o tym mówiłam w Przewodniku, ale dziś przypomnę o jednej bardzo ważnej sprawie - pamiętajcie, że ZUS wszystkie wpłaty na wspomniany rachunek, w pierwszej kolejności będzie księgował na poczet ewentualnych długów wobec ZUSu! A taka sytuacja może sprawić, że rodzice mogą stracić zasiłki macierzyńskie, płatny urlop ojcowski czy zasiłek w czasie choroby! Dlaczego? Bo nie będzie tak jak do tej pory - że aby zyskać prawo do wspomnianych świadczeń, można było zalegać z wpłatami np. na fundusz emerytalny, byle tylko przez pół roku regularnie płacić składkę chorobową. Jak wspomniałam - każda nowa wpłata najpierw zostanie przekazana na pokrycie starych długów, niezależnie od tego, gdzie w ZUSie ich narobiliśmy. A skoro tak - to może się zdarzyć, że stracimy ciągłość w opłacaniu składki chorobowej. A wtedy świadczenia typu zasiłek macierzyński nam przepadną.

Dlatego nie pozostaje nic innego, jak dowiedzieć się w ZUSie, czy nie mamy długów - a jeśli je mamy - należy je uregulować przed nowym rokiem. Najlepiej niech sprawdzi to każdy - bo czasem chodzi o w sumie nieduże kwoty, rzędu kilkudziesięciu złotych z powodu naliczonych odsetek za jakąś opóźnioną wpłatę. A konsekwencje mogą być bolesne. W sumie długi przedsiębiorców wobec ZUSu to ponad 30 miliardów złotych. Zakład tak łatwo więc swoich roszczeń nie odpuści. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy w TOK FM Aleksandra Predenkiewicz dzień dobry przedsiębiorcy już pewnie otrzymali od ZUS -u list informujący o tym, że od stycznia zmienia się sposób rozliczania składek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych zamiast na 3 różne wszystkie składki będą teraz wpłacane na 1 rachunek w indywidualnie przypisane do każdego przedsiębiorcy to ułatwienie, ale też pułapki trochę już o tym, mówiłam w przewodniku, ale dziś przypomną o 1 bardzo ważnej sprawie Rozwiń » pamiętajcie, że ZUS wszystkie wpłaty na wspomniany rachunek w pierwszej kolejności będzie księgową na poczet ewentualnych długów wobec zakładu, a taka sytuacja może sprawić, że rodzice mogą stracić zasiłki macierzyste czy płatny urlop ojcowski, czyli przypadnie zasiłek w czasie choroby i dlaczego bo już nie będzie tak jak do tej pory że, aby uzyskać prawo do wspomnianych świadczeń można było zalegać z opłatami n p . na fundusz emerytalny byle tylko przez pół roku regularnie płacić składkę chorobową tak jak wspomniałam teraz każda nowa wpłata najpier w zostanie zaksięgowana na pokrycie starych długów niezależnie, w którym część wobec ZUS -u zalegamy, a skoro tak może się zdarzyć, że stracimy ciągłość opłacania składki chorobowej, a wtedy świadczenia typu zasiłek macierzyński nam po prostu przepadną dlatego nie pozostaje nic innego jak dowiedzieć się w ZUS-ie czy nie mamy przypadkiem jakichś długów, jeżeli mamy tu należy je uregulować przed nowym rokiem najlepiej niech sprawdzi to każdy, bo czasem chodzi w sumie jest duże kwoty rzędu kilkudziesięciu złotych z powodu naliczonych odsetek za jakąś utworzono Płatek, a konsekwencje mogą być bolesne w sumie długi przedsiębiorców wobec ZUS-u to ponad 3 0 miliardów złotych zakład, więc tak łatwo swoich roszczeń nie odpuści przewodnik finansowy to kafelki w Pelplinie w całej audycji wysłuchać w aplikacji mobilnej TOK FM oraz na stronie TOK FM PL i Kosznik audyt Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium - Radio TOK FM bez reklam: czyli TOK + Muzyka, podcasty z audycji Radia TOK FM oraz podcastowe produkcje oryginalne TOK FM. Tylko teraz w cenie 15 zł za miesiąc. Na zawsze!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA