REKLAMA

FRD? A co to takiego? /emerytury

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2017-11-20 11:00
Czas trwania:
02:04 min.
Udostępnij:

Przy okazji różnych zmian w systemie emerytalnym co chwilę rządzący wspominają coś o FRD, czyli Funduszu Rezerwy Demograficznej, który ma spełnić w kolejnych zmianach jakąś rolę - np. przejąć część emerytalnych pieniędzy. Większość tych decyzji, które w mniejszym czy większym stopniu w ostatnich latach dotyczyły FRD były szczerze mówiąc nieco pod włos temu, do czego FRD został powołany. Rozwiń »

Fundusz Rezerwy Demograficznej powołano do życia w 99 roku z myślą, że będzie to specjalna państwowa skarbonka, której dysponentem jest ZUS, do której będzie się dorzucać pieniądze, ale nie będzie się z nich zbyt szybko korzystać. Pieniądze w tym wspólnym worku miały pochodzić w dużej mierze z prywatyzacji, a po części ze składek emerytalnych pracowników czy odsetek wypracowanych na lokatach przez ZUS.

Pieniądze miały być uruchamiane dla podratowania sytuacji, gdy ZUSowi zaczęłoby brakować pieniędzy na bieżące wypłaty świadczeń. W domyśle - dopiero wtedy, kiedy narosną problemy demograficzne i zbyt mało osób będzie pracować i składać się na utrzymanie emerytów. Problem z roku na rok się pogłębia, ale naprawdę palący stanie się za lat 20 czy 30 lat.


Ale jak to politycznym w życiu bywa - jak coś ma być na później, to za długo nie przetrwa... i tak w ostatnich kilku latach ministerstwo finansów chętnie sięgało do pieniędzy zbieranych w FRD, żeby na bieżąco poprawiać statystyki finansów publicznych. I właśnie dlatego, gdy przy okazji kolejnej reformy OFE zakłada się, że spora część pieniędzy ma trafić na przechowanie do Funduszu Rezerwy Demograficznej, ekonomiści patrzą na ten pomysł krytycznie - przez pryzmat łatania budżetowych potrzeb na bieżąco, pozostawiając problem emerytur wypłacanych w przyszłości na boku. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy w TOK FM Aleksandra Grynkiewicz dzień dobry, a przy okazji różnych zmian w systemie emerytalnym co chwilę rządzący wspominają coś o FRD, czyli o funduszu rezerwy demograficznej, który ma spełnić kolejnych zmianach jakąś rolę n p. ma przejąć część emerytalnych pieniędzy jednak większość tych decyzji, które w mniejszym czy większym stopniu w ostatnich latach dotyczyły FRD szczerze mówiąc były nieco pod włos mu wyższego FRD rzeczywiście Rozwiń » został powołany fundusz rezerwy demograficznej powołano do życia w 19 9 9 roku z myślą o tym, że będzie to taka specjalna Państwowa skarbonka, której dysponentem będzie ZUS widok, których będzie się dorzucać pieniądze, ale nie będzie się z nich zbyt szybko korzystać i pieniądze w tym wspólnym worku miały pochodzić w dużej mierze z prywatyzacji obu części też ze składek emerytalnych pracowników czy odsetek wypracowywanych na lokatach przez ZUS fundusze pomyślany był także środki miały być uruchamiane dla podratowania w sytuacji, gdyby ZUS-owi zaczęło brakować pieniędzy na bieżące wypłaty świadczeń w domyśle dopiero wtedy, gdy rosną problemy demograficzne i nigdy zbyt mało osób będzie pracować i składać się na utrzymanie emerytów problem z roku na rok się pogłębia, ale naprawdę gorący stanie się dopiero za 2 3 za 30 lat, ale jak to bywa politycznym życiu, czyli coś ma być na później to i tak raczej za długo nie przetrwa tak właśnie w ostatnich kilku latach Ministerstwo Finansów dość chętnie sięgało do pieniędzy zbieranych w FRD, żeby na bieżąco poprawiać statystyki finansów publicznych i właśnie dlatego gdy przy okazji kolejnej reformy OFE zakłada się, że spora część pieniędzy ma trafić na przechowanie do funduszu rezerwy demograficznej ekonomiści patrzą na ten pomysł dość krytycznie przez pryzmat łatania budżetowych potrzeb na bieżąco, pozostawiając problem emerytur wypłacanych w przyszłości zupełnie na boku przewodnika finansowy to kafelki w Pelplinie w całych audycji wysłuchać w aplikacji mobilnej TOK FM oraz na stronie TOK FM PL i Kosznik audyt Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium - Radio TOK FM bez reklam: czyli TOK + Muzyka, podcasty z audycji Radia TOK FM oraz podcastowe produkcje oryginalne TOK FM. Tylko teraz w cenie 15 zł za miesiąc. Na zawsze!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA