REKLAMA

IKE i IKZE - opłacają się podatkowo! /emerytury

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2017-11-21 11:00
Czas trwania:
02:33 min.
Udostępnij:

Myślisz czasem o swojej emeryturze? Jeśli nie - to najwyższy czas zacząć. Świadczenia od państwa za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat będą naprawdę głodowe, i bez dodatkowego odkładania przez całe zawodowe życie, emerytura może być przykrym przeżyciem. Rozwiń »

System emerytalny w Polsce ciągle się zmienia - ale jedno pozostaje takie samo: trzeci filar. Mamy sporo możliwości do wyboru, w jaki sposób chcemy odkładać pieniądze - istnieją np. towarzystwa funduszy inwestycyjnych, które proponują klientom oszczędzanie w różnych wariantach: dla odważniejszych więcej w giełdowe akcje, dla mniej odważnych - np. w fundusze obligacji.

Oszczędzać możemy w ramach Indywidualnych Kont Emerytalnych oraz Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego. Oczywiście nie musimy otwierać żadnego z tych kont i odkładać oszczędności na zwykłym rachunku bankowym - tyle, że sformalizowanie emerytalnych oszczędności w IKE lub IKZE po prostu się opłaca - z podatkowego punktu widzenia.

W przypadku IKE ta podatkowa korzyść jest odroczona - ale godna uwagi. Jeśli będziemy odkładać pieniądze przynajmniej przez 5 lat, a z ich wypłatą z konta poczekamy aż osiągniemy wiek emerytalny - to odbierając pieniądze nie zapłacimy podatku od wzbogacenia, który wynosi 19ście procent. Jak rozwiązujemy lokatę w banku - podatek trzeba zapłacić. Jak doczekamy do emerytury i rozwiążemy umowę z IKE - podatku nie płacimy.


Druga z oferowanych opcji - czyli Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego - zachęty podatkowe ma ustawione nieco inaczej. Kiedy po latach odkładania będziemy chcieli wypłacić pieniądze - na pewno zapłacimy podatek, który w tym przypadku wyniesie 10sięć procent. Zachętą jest w IKZE jest natomiast to, że posiadanie tego konta opłaca nam się co roku przy rozliczaniu PITów. Wpłaty na IKZE możemy bowiem odpisać od podstawy opodatkowania. W sumie więc to całkiem niezła lokata - każdego roku po rozliczeniu PITów, fiskus zwróci nam 18ście - lub 32 procent, jeśli zarabiamy więcej - kwoty, którą przelaliśmy na IKZE przez cały rok. Zakładając IKZE teraz - wpłacamy płacamy pieniądze w listopadzie i grudniu - w maju odbieramy naszą "premię" - którą znów możemy przeznaczyć na zasilenie konta emerytalnego, ale przecież nie musimy. Sprawa warta jest przynajmniej rozważenia. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy w TOK FM Aleksandra Predenkiewicz dziękował Ryś Myślenice samo swojej emeryturze, jeżeli nie to największy czas zacząć świadczenia od państwa za kilkanaście czy za kilkadziesiąt lat będą naprawdę głodowej bez dodatkowego odkładania przez całe zawodowe życie emerytura może być bardzo przykrym przeżyciem system emerytalny w Polsce ciągle się zmienia, ale jedno pozostaje takie samo trzeci filar mamy sporo możliwości wyboru w jaki sposób chcemy Rozwiń » odkładać pieniądze istnieją n p . Towarzystwa funduszy inwestycyjnych, które proponują klientom oszczędzanie w różnych wariantach dla odważniejszych trochę więcej w giełdowych akcjach dla mniej odważnych n p . w funduszach obligacyjnych oszczędzać możemy w ramach indywidualnych kont emerytalnych oraz indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego oczywiście nie musimy otwierać żadnego z tych kont możemy odkładać pieniądze na zwykłym rachunku bankowym, tyle że sformalizowanie emerytalnych oszczędności płatnika lub ich, że po prostu się opłaca z podatkowego punktu widzenia w przypadku IKE ta podatkowa korzyść jest trochę odroczona, ale na pewno jest godna uwagi, jeżeli będziemy odkładać pieniądze przynajmniej przez 5 lat oraz ich wypłatą skonta i poczekamy aż osiągniemy wiek emerytalny to, odbierając pieniądze w przeszłości nie zapłacimy podatku od wzbogacenia, który wynosi 19 % pamiętajmy, że kiedy rozwiązujemy zwykłą lokatę w banku ten podatek trzeba zapłacić tutaj jakby czekamy do emerytury i wtedy rozważamy umowę z IKE i podatków nie zapłacimy druga z oferowanych opcji, czyli indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego zachęty podatkowe ma ustawione nieco inaczej, kiedy po latach odkładania będziemy chcieli wypłacić pieniądze na pewno zapłacimy podatek, który w tym przypadku wyniesie 10 % natomiast zachętą na bieżąco w przypadku IKE jest to, że posiadanie takiego konta opłaca nam się co roku przy rozliczaniu PIT -u ów bowiem wpłaty na IKE możemy odpisać od podstawy opodatkowania w sumie to jest całkiem niezła lokata, bo każdego roku przy rozliczaniu PIT-ów fiskus zwróci nam 1 8 lub 3 2 %, jeżeli zarabiamy więcej tej kwoty, którą przelaliśmy w sumie na listę przez cały rok zakładając, więc i chce teraz wpłacamy pieniądze w listopadzie w grudniu, a w maju po rozliczeniu PIT-ów odbierała od fiskusa naszą osobistą premię, którą znów możemy przeznaczyć na zasilenie konta emerytalnego, ale przecież nie musimy sprawa jest, więc przynajmniej Warta rozważenia przewodniczący finansowe to kawę w całej audycji wysłuchać w aplikacji mobilnej TOK FM oraz na stronie TOK FM PL i Kosznik audyt Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Wszystkie audycje, kiedy chcesz! Teraz TOK FM Premium 30% taniej: podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji. Nie zwlekaj, słuchaj wygodniej!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA