REKLAMA

IKE i IKZE - podobieństwa i różnice /emerytury

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2017-11-22 11:00
Czas trwania:
02:07 min.
Udostępnij:

Pozostając przy tematach emerytalnych, dziś jeszcze kilka słów wyjaśnienia w sprawie IKE i IKZE, czyli systemów dodatkowego i dobrowolnego oszczędzania przez nas na starość. Tak naprawdę oba rodzaje kont emerytalnych może otworzyć sobie każdy Polak lub inny mieszkaniec Unii Europejskiej, który ma co najmniej 16ście lat. Konto może mieć pracownik etatowy, samo zatrudniony, czasowo bezrobotny, jak i pracujący na umowach o dzieło czy zlecenie. Konta zakładamy tylko dla siebie, nie mogą być one wspólne np. z małżonkiem - choć możemy wskazać, do kogo, po naszej śmierci, trafią odkładane przez nas pieniądze. Rozwiń »

Każdy może mieć tylko jedno konto w wybranej przez siebie formie oszczędzania: jeśli otworzę IKE w jednej instytucji, to w innej już nie mogę. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby oszczędzać pieniądze równocześnie w IKE i IKZE. Dzięki temu limity, które są narzucone na oszczędności w IKE i IKZE są mniej uciążliwe.

No właśnie - bo oszczędzanie w każdej z tych form ma odgórnie ustalone limity. Dla tych, którzy zarabiają więcej i są gotowi przelewać większe kwoty - bardziej opłacalne jest posiadanie konta IKE. Tutaj limit rocznych wpłat wynosi trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia, w tym roku ten roczny limit to niecałe 13 tysięcy złotych. W ramach IKZE limity są niższe - tegoroczny to trochę ponad 5 tysięcy zł.


Oczywiście jeśli raz założymy sobie IKE lub IKZE, to nie jesteśmy przywiązani na stałe do firmy, która w naszym imieniu zarządza pieniędzmi. Możemy zmieniać fundusze - a przenoszenie pieniędzy z jednego IKE czy IKZE na inne nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi podatkami czy opłatami.

Wpłacanie na indywidualne, trzeciofilarowe konta na przyszłą emeryturę wiąże się też z korzyściami podatkowymi - o nich mówiłam wczoraj, polecam archiwum przewodnika finansowego. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy w TOK FM Aleksandra Rynkiewicz dzień dobry, pozostając przy tematach emerytalnych dzisiaj jeszcze kilka słów wyjaśnienia w sprawie aplikacji dla, czyli systemów dodatkowego dobrowolnego oszczędzania przez nas na starość tak naprawdę oba rodzaje kont emerytalnych może otworzyć sobie każdy Polak lub każdy inny mieszkaniec Unii Europejskiej, który ma co najmniej 16 lat konto może być pracownik etatowy, ale może mieć również samozatrudniony jest osoba Rozwiń » czasowo bezrobotna w Legii pracująca na umowach o dzieło czy umowach-zleceniach konta zakładamy tylko dla siebie nie mogą być one wspólne n p . z małżonkiem, chociaż oczywiście możemy wskazać dodatkowo po naszej śmierci sprawią odkładane przez nas pieniądze każdy może mieć tylko jedno konto wybranej przez siebie formy oszczędzania, jeżeli otworzyć IKE w 1 instytucji to w innej już tego zrobić nie mogę nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby oszczędzać pieniądze, a równocześnie w ING i ich ze dzięki temu limity, które są narzucone na oszczędności na indywidualnych kontach są trochę mniej uciążliwe Ano właśnie było posiadanie w każdej z tych form w odgórnie ustalone limity dla tych, którzy zarabiają więcej są gotowi przelewać większe kwoty te bardziej opłacalne będzie posiadanie konta IKE limit rocznych wpłat wynosi trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia w tym roku ten limit to niecałe 13  000 zł w ramach ich są natomiast limity są trochę niższe tegoroczne to trochę ponad 5 000 zł oczywiście, jeżeli już raz złożymy sobie kilka lub ich ze 100 nie jesteśmy przywiązani na stałe do firmy, która w naszym imieniu zarządza tymi pieniędzmi fundusze możemy zmieniać poprzez noszenie pieniędzy z 1 i raczej widzę na inne nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi podatkami czy opłatami wpłacane na indywidualne trzeci filar owe konto na przyszłą emeryturę wiąże się też z korzyściami podatkowymi o nich mówiła wczoraj dlatego polecam archiwum przewodnika finansowego przewodnik finansowy pokazał w całej audycji wysłuchać w aplikacji mobilnej TOK FM oraz na stronie TOK FM PL i Kosznik audyt Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Aż 60% taniej! Największa obniżka cen TOK FM Premium. Teraz podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam z 60% zniżką!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA