REKLAMA

Pracownicze Plany Kapitałowe - nowy pomysł na emerytury

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2017-11-23 11:00
Czas trwania:
01:48 min.
Udostępnij:

Skoro już tyle w Przewodniku powiedziałam o oszczędzaniu na przyszłą emeryturę - to może dziś jeszcze o zmianach, które dopiero są planowane - ale już są ubrane w projekt ustawy. A chodzi o Pracownicze Programy Kapitałowe, które będą musieli otworzyć dla swoich pracowników absolutnie wszyscy pracodawcy, także ci najmniejsi. Rozwiń »

Idea jest taka: firmy wybiorą towarzystwo funduszy inwestycyjnych, które ma zarządzać pieniędzmi odkładanymi na przyszłe emerytury. Obciążenie składkami będzie po obu stronach: co najmniej półtora procent wartości wynagrodzenia pracownika będzie wkładał pracodawca, i co najmniej dwa procent swojego wynagrodzenia - będzie pochodziło z pensji pracownika. Wielkości te będzie można powiększyć do maksymalnego łącznego poziomu ośmiu procent. Założenie programów pracowniczych będzie obowiązkowe. Pracownik na własne życzenie będzie mógł się z nich wypisać - ale rezygnacja będzie obowiązywała tylko na rok, po tym czasie automat znów będzie chciał wciągnąć go do programu - więc znów trzeba będzie złożyć ewentualną rezygnację.

System niejako zmuszający do oszczędzania na emeryturę ma wchodzić w życie stopniowo - od stycznia 2019ście obejmie największe firmy, pół roku później - średnie, z początkiem 2020go - małe przedsiębiorstwa, a w lipcu 2020 - najmniejsze firmy i pracowników budżetówki. Zgromadzone w PPK pieniądze będzie można wykorzystać np. na wkład własny przy kupnie mieszkania - ale później tak wykorzystane oszczędności trzeba będzie zwrócić. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy w TOK FM Aleksandra Rynkiewicz dzień dobry skoro już teraz przewodników powiedziałam o oszczędzaniu na przyszłą emeryturę to dzisiaj jeszcze może o zmianach, które dopiero są planowane, ale są już uzbierane w projekt ustawy, a chodzi o pracownicze programy kapitałowe firm, które będą musieli otworzyć dla swoich pracowników absolutnie wszyscy pracodawcy także ci najmniejsi idea jest taka, że firmy wybiorą Towarzystwo funduszy inwestycyjnych, Rozwiń » które ma zarządzać pieniędzmi odłożonymi na przyszłe emerytury obciążony składkami będzie po obu stronach co najmniej 1,5 % wartości wynagrodzenia pracownika będzie wykładał pracodawca i co najmniej 2 % swojego wynagrodzenia będzie pochodziło z pensji pracownika, jeżeli taka będzie Wola od wielkości będzie można powiększyć do maksymalnego łącznego poziomu 8 % wynagrodzenia i założenia programów pracowniczych przez firmę będzie obowiązkowe natomiast pracownik na własne życzenie będzie mógł się z niej wypisać tyle tylko, że rezygnacja będzie obowiązywała jedynie na rok po tym czasie automatycznie będzie chciał wsiąść pracownika do programu, więc znów trzeba będzie złożyć ewentualną rezygnację system niejako, zmuszając do oszczędzania na emeryturę ma wchodzi w życie stopniowo od stycznia 20 19 roku obejmie największe firmy w pół roku później średnie z początkiem 20 2 0 małe przedsiębiorstwa, a w lipcu 2 0 20 najmniejszych firm oraz sferę budżetową zgromadzone w PPK pieniądze będzie można wykorzystać n p. na wkład własny przy kupnie mieszkania później jednak tak wykorzystano oszczędności trzeba będzie zwrócić przewodnik finansowy pokazał w całej audycji wysłuchać w aplikacji mobilnej TOK FM oraz na stronie TOK FM PL i Kosznik audyt Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA