REKLAMA

Faktoring: usługa również dla małego biznesu!

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2017-12-07 11:00
Czas trwania:
02:16 min.
Udostępnij:

Kto prowadzi swoją firmę, z pewnością spotkał się już z tym, że kontrahenci nie zawsze opłacają wystawione im faktury w terminie. A im mniejsza firma - tym ma mniejszą siłę przebicia - i czasem tym trudniej odzyskać jej należności, co może naruszyć płynność finansową. Właśnie dlatego już dobre kilka lat temu bardzo mocno rozwijał się rynek faktoringowy. Jest już sporo firm, które wykupują od przedsiębiorców nieprzeterminowane faktury - dostarczając tym samym pieniądze wystawcy dokumentu. Nigdy sto procent wartości - ale około 80-90ciu procent, w zależności od podpisanej umowy. Pozostała brakująca kwota wpłynie na konto przedsiębiorcy po tym, jak swoją należność ureguluje adresat faktury - oczywiście po odliczeniu wszystkich prowizji, które za swoją usługę pobiera faktor. Dla niego to jest właśnie podstawowy zarobek. Rozwiń »

Współpraca z faktorem, poza pewnymi kosztami które ze sobą niesie, daje przedsiębiorcom różne korzyści: podstawowy to szybciej otrzymane pieniądze za wystawione dokumenty. Ale korzyścią jest też to, że te firmy, które mają opłacić faktury, są stale monitorowane - a taka presja sprawia, że szybciej regulują swoje należności. A jeśli ktoś opóźnia się z płatnościami - firma faktoringowa może zająć się również windykacją długu - choć weźmie za to oczywiście dodatkowe pieniądze.

Jeszce nie tak dawno usługi faktoringowe były skierowane głównie do dużych firm. Coraz częściej jednak firmy działające na tym rynku kierują swoją ofertę również do najdrobniejszych przedsiębiorców. Podkreślają jednak, że tutaj ryzyka i koszty są trochę wyższe - stąd mikrobiznes nie dostanie raczej równie korzystnych warunków współpracy co firma duża. No i warto pamiętać, że przedsiębiorca, który chce nawiązać współpracę z faktorem - też zostanie dokładnie sprawdzony i oceniony, czy sam wobec swoich kontrahentów zachowuje się profesjonalnie. Dlatego jak zawsze - trzeba zważyć racje przed podjęciem decyzji w tej sprawie. Na pewno jednak faktoring jest ciekawą alternatywą np. dla zaciągania kredytów, by podtrzymać płynność finansową firmy. W sumie z faktoringu korzysta już co siódmy przedsiębiorca. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Rynkiewicz dzień dobry, kto prowadzi swoją firmę z pewnością spotka się już z tym, że kontrahenci nie zawsze opłacają wystawionej faktury w terminie najmniejsza firma ma mniejszą siłę przebicia i czasem tym trudniej odzyskać należności, a to może naruszać płynność finansową i właśnie dlatego już dawno kilka lat temu bardzo mocno rozwinął się rynek faktoringowy jest już sporo firm, które wykupują od przedsiębiorców nie Rozwiń » przeterminowane faktury, dostarczając tym samym pieniędzy wystawcy dokumentu niby 100 % wartości, ale około 8 3 diewięćdziesięciu procent w zależności od podpisanej umowy dostajemy praktycznie od ręki pozostała brakująca kwota wpłynie na konto przedsiębiorcy po tym, jak swoją należność ureguluję adresat faktury oczywiście po zliczeniu wszystkich prowizji, które za swoją usługę pobiera faktor dla niego to właśnie jest podstawowy zarobek współpraca z faktorem poza kosztami, które za sobą niesie daje przedsiębiorcom różne korzyści podstawowy to szybciej otrzymane pieniądze za wystawiane dokumenty, ale korzyścią jest n p. to, że te firmy, które mają opłacić faktury są stale monitorowany, a taka presja sprawia, że szybciej regulują swoje należności, jeżeli ktoś opóźnia się z płatnościami firma faktoringowa może zająć się również windykacja długu, choć oczywiście będziemy za to dodatkowe pieniądze jeszcze nie tak dawno usługi faktoringowe były kierowane głównie do dużych firmach coraz częściej jednak firmy działające na tym rynku kierują swoją ofertę również, bo w najdrobniejszych przedsiębiorców podkreślają jednak, że tutaj ryzyka i koszty są trochę wyższe stąd mikrobiznes nie zostanie raczej równie korzystnych warunków współpracy co firma duża i warto też pamiętać, że przedsiębiorca, który chce nawiązać współpracę z faktorem też zostanie dokładnie sprawdzone i oceniony przez sam wobec swoich kontrahentów zachowuje się profesjonalnie dlatego jak zawsze trzeba zważyć racje przed podjęciem decyzji w tej sprawie na pewno jednak faktoring jest ciekawą alternatywą dla przykładu dla zaciągania kredytów po to, by podtrzymać swoją płynność finansową w sumie z faktoringu korzysta już co siódmy przedsiębiorca przewodnik finansowanie pokazać w całej audycji wysłuchać w aplikacji mobilnej TOK FM oraz na stronie TOK FM PL i Kosznik audyt Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Skorzystaj z 40% rabatu w jesiennej promocji. Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i słuchaj wygodniej z telefonu!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA