REKLAMA

Oczy - nie czekaj na skierowanie o specjalisty- zadbaj o to sam!

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2018-01-24 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:28 min.
Udostępnij:

Nie badamy naszego wzroku. Gdy gorzej widzimy składamy to na karb wieku. Długo nic nie robimy, do okulisty idziemy gdy choroba jest już zaawansowana. Mało wiemy o chorobach oczu. Nie rozróżniamy ich. Nie wiemy, że większość zmian w zaćmie i jaskrze jest nieodwracalna. Sami przekreślamy szanse na odpowiednio wczesne wykrycie choroby i szybką interwencję okulistyczną. Rozwiń »
A równocześnie jeśli mamy skończone 40 lat, myśląc o swoim zdrowiu najczęściej obawiamy się utraty wzroku. Przynajmniej takie są wyniki przeprowadzonych międzynarodowych badań na dużej grupie osób powyżej 40 roku życia; 2020 mężczyzn i 2 332 kobiety, powyżej 40 roku życia z siedmiu krajów: Australii, Brazylii, Niemiec, Japonii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. Ankietowanych pytano o obawy na temat własnego stanu zdrowia i stosunek do profilaktyki. Co się okazało?
- Prawie dwukrotnie więcej badanych osób boi się utraty wzroku bardziej niż choroby serca, czy przedwczesnej śmierci.
- Równocześnie około 60 procent ankietowanych nie było u lekarza okulisty w ciągu ostatniego roku.
Obawiam, że w wypadku Polaków procent ten jest zdecydowanie większy. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie w dzień dobry i Ewa Podoliński wczoraj powiedziałam, że badania na dużej grupie osób prawie 4 i pół 100 0 powyżej czterdziestego roku życia 7 krajów Australii Brazylii Niemiec Japonii Hiszpanii Wielkiej Brytanii oraz w Tarnowie pokazały, że zdecydowanie bardziej boimy się trend z roku niż n p. za 2 proc do 3 0 3 % ankietowanych nie było lekarza okulisty w ciągu ostatniego roku w idealnej prawie połowa badanych między 40 lat czterdziestych Rozwiń » dziewiątym rokiem życia nie bada regularnie od psów lub 1 ostrzega potrzeby dbania o tym, są one zdrowe natomiast 1 5 spośród osób, które już mają problem ze wzrokiem nie poddaje się w zalecanym przez lekarza badaniem odczuć co 2 lata i kamyczek do ogródka lekarzy pierwszego kontaktu z ponad 7 5 % pytanych osób powyżej czterdziestego roku życia nigdy nie otrzymały skierowania do okulisty od swojego lekarza, mimo że regularne badanie wzroku jest rekomendowany w tym wieku wniosek o zgodę lekarze nie kierują do okulisty trzeba samemu zadbać o swoich kont w bazylice je, gdy strony są dla nich zdrowe, a przy pierwszym pogorszeniu jakości widzenia jest do specjalistów więcej jutro przed 1 4 i przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA