REKLAMA

Zwyrodnienie plamki żółtej, obok jaskry i zaćmy - choroba przez którą tracimy wzrok

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2018-01-25 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:28 min.
Udostępnij:

Oprócz jaskry i zaćmy, trzecią chorobą, która kradnie nam wzrok jest zwyrodnienie plamki żółtej. Podobnie jak tamte, dotyka najczęściej osób po 50 -tym roku życia. I podobnie jak jak one stopniowo pogarsza wzrok i może doprowadzić do ślepoty. Choroba występuje stosunkowo często. Choruje co 9 Polak, a po 75 roku życia aż 28 procent społeczeństwa. To najczęstsza przyczyna utraty wzroku wśród osób po pięćdziesiątce. Szacuje się, że na całym świecie na zwyrodnienie plamki żółtej choruje nawet 50 milionów osób. Rozwiń »
Czym jest plamka żółta? To część siatkówki, który odpowiada za widzenie środka obrazu bez zniekształceń. Jest mała, ma średnicę zaledwie 5-6 milimetrów. Umożliwia widzenie centralne, czyli takie, które pozwala nam na czytanie, pisanie czy rozróżnianie szczegółów i barw. Gra bardzo ważną rolę w narządzie wzroku i nawet niewielka jej degeneracja może spowodować zaburzenia widzenia.
Dokładne przyczyny zwyrodnienia plamki żółtej nie są znane. Podstawowym czynnikiem ryzyka jest wiek - skończony 50 rok życia. Nieznacznie częściej chorują kobiety. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik tokfm na zdrowie w dzień dobry Ewa Podolska oprócz jaskry zaćmy leczą choroby, która kradnie nam wzrok jest zwyrodnienie plamki żółtej podobnie jak tamte dotyka najczęściej osób po pięćdziesiątym roku życia i podobnie jak one stopniowo pogarsza wzrok i może doprowadzić do ślepoty choroba występuje stosunkowo często choruje co dziewiąty Polak, a po siedemdziesiąty piąty roku życia aż 2 5 % społeczeństwa to najczęstsza przyczyna utraty wzroku osób po 50 Rozwiń » szacuje się, że na całym świecie na zwyrodnienie plamki żółtej choruje nawet 50  000 000 osób czym jest plamka żółta czy siatkówki, która odpowiada za wyrządzenie środka obrazu bez zniekształceń jest mała ma średnicę zaledwie 5 6 mm umożliwia Gdynię centralny Chin takie, które pozwala nam na czytanie pisanie czy rozróżnienie szczegółów i bar w chwilach bardzo ważną rolę w narządzie wzroku nawet niewielka i degeneracja może spowodować zaburzenia widzenia dokładnie przyczyny zwyrodnienia plamki żółtej podstawowym czynnikiem ryzyka wielu chętnych NFZ jest znacznie częściej chorują kobiety i jutro w mój przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA