REKLAMA

Zwyrodnienie plamki żółtej - objawy

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2018-01-30 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:26 min.
Udostępnij:

Choroba występuje głównie u kobiet po 50. roku życia. Przyczyny nie są znane – sugeruje się, że ma ona podłoże genetyczne. Zwyrodnienie plamki żółtej częściej występuje też u osób palących papierosy, chorujących na nadciśnienie tętnicze, po zawale serca lub udarze mózgu. Prowadzi do pogorszenia widzenia, a niejednokrotnie do całkowitej ślepoty. Czasami dotyka również ludzi młodych. Rozwiń »

Jakie są symptomy degeneracji plamki żółtej? Na początku zwyrodnienie może przebiegać bez dawania o sobie znać, później sprawia już wyraźny dyskomfort. Objawy zwyrodnienia plamki żółtej to:
- widzenie linii prostych jako falistych, zniekształconych,
- nasilające się problemy z czytaniem,
- słabsze rozpoznawanie barw,

Najważniejszą metodą stosowaną w diagnozowaniu jest podstawowe badanie okulistyczne, które obejmuje badanie ostrości widzenia oraz ocenę dna oka.
Wczoraj powiedzieliśmy, że istnieje prosty test, tzw test Amslera, który pomaga wykryć zaczynająca się chorobę. Każdy może go zrobić sam sobie, w domu. Na czym polega ? - odsyłam Państwa do wczorajszego odcinka przewodnika Na zdrowie. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie w 2 zlotych Ewa Podolska zwyrodnienia plamki żółtej ciąg dalszy choroba ta występuje głównie kobiet po pięćdziesiątym roku życia przyczyny nie są znane sugeruje się, że ma ona podłoże genetyczne zwyrodnienie plamki żółtej częściej występuje też u osób palących papierosy chorujących na nadciśnienie tętnicze po zawale serca lub udarze mózgu prowadzi do pogorszenia widzenia, a niejednokrotnie do całkowitej ślepoty czasami dotyka Rozwiń » również ludzi młodych, jakie są symptomy degeneracji plamki żółtej na początku może przebiegać ona bez zdawania o sobie znać później sprawy już wyraźny dyskomfort objawy zwyrodnienia plamki żółtej to widzenie linii prostej jako falistych zniekształconych nasilające się problemy z czytaniem słabsze rozpoznawanie bar w najważniejszą metodą stosowaną w diagnozowaniu jest podstawowe badanie okulistyczne, który obejmuje badanie ostrości widzenia oraz ocenę dna oka wczoraj powiedzieliśmy, że istnieje prosty test tzw . test, a Muslera, który pomaga wykryć zaczynającą się choroby i każdy może go zrobić sam sobie w domu na czym polega odsyłam państwa do wczorajszego odcinka przewodnika na zdrowie do usłyszenia jutro przed 1 4 przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!!

Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA