REKLAMA

Zwyrodnienie plamki żółtej - dwie odmiany

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2018-01-31 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:25 min.
Udostępnij:

Dzisiaj w dalszym ciągu o poważnej chorobie oczu jaką jest zwyrodnienie plamki żółtej. Rozwiń »
Ma ono dwie postacie:
suchą inaczej zwaną zanikową i mokrą
Ta pierwsza postępuje powoli, początkowo gorzej widzi się przy słabym świetle, pojedyncze litery tekstu są zniekształcone. Polega ona na obumieraniu komórek barwnikowych fotoreceptorów plamki i naczyń krwionośnych. Stanowi 90 procent przypadków choroby.
Postać mokra zwana inaczej wysiękową, o wiele rzadsza, ale też o wiele poważniejsza. Zmiany przebiegają bardzo szybko, znaczne osłabienie osłabienie wzroku może powstać nawet w ciągu kilku dni czy tygodni!
Polega ona na tym, że w obręb siatkówki wrastają patologiczne naczynia krwionośne, co skutkuje nieodwracalnym zanikiem komórek barwnikowych i fotoreceptorów; ostrość wzroku i widzenie barw pogarsza się i pojawia się tzw. mroczek centralny.
Postać mokra, w przeciwieństwie do postaci zanikowej, nie doprowadza do całkowitej utraty wzroku. Zmysł wzroku może być bardzo słaby, jednak wciąż działać. Postać wysiękowa atakuje również ludzi młodych. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie w dzień dobry Ewa Podolska dzisiaj w dalszym ciągu poważnej chorobie oczu, jaką jest zwyrodnienie plamki żółtej ma ona 2 postaci suchą inaczej zwaną wynikową i mokre ta pierwsza postępuje powoli początkowo gorzej widzi się przy słabym świetle pojedyncze litery tekstu są zniekształcone polega ona na obumieranie komórek barwnikowych foto receptorów klamki i naczyń krwionośnych stanowi 90 % przypadków choroby postać mokra zwane inaczej wysięk Rozwiń » ową o wiele szersza, ale też o wiele poważniejsze zmiany przebiegają bardzo szybko znaczne osłabienie wzroku może powstać ma powstać nawet w ciągu kilku dni czy tygodnik w polega ona na tym, że w obrębie siatkówki wrastają patologiczne naczynia krwionośne co skutkuje nieodwracalnym zanikiem komórek barwnikowych i fotoreceptory ostrość wzroku widzenie barw pogarsza się tu pojawia się wyrwany Mroczek centralny w postać mokra w przeciwieństwie do postaci zanikowej nie doprowadzać do całkowitej utraty wzroku zmysłu wzroku może być bardzo słaby jednak wciąż działa jak postać wysiękową atakuje również ludzi młodych Polaków w cieniu zwyrodnienia plamki żółtej jutro przedstawiciele mój przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Posłuchaj o tym, co ważne w TOK FM Premium. Teraz podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam 40% taniej! Bądź na bieżąco.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA