REKLAMA

Nie odśnieżasz chodnika i dachu? Zapłacisz karę.

Data emisji:
2018-02-13 11:00
Audycja:
Przewodnik Finansowy TOK FM
Czas trwania:
01:43 min.
Udostępnij:

Ostatnio znów trochę sypnęło śniegiem - dlatego warto przypomnieć właścicielom nieruchomości ich obowiązki związane z odśnieżaniem - oraz konsekwencje, które grożą za bierność w tym zakresie. Mandat pięciuset złotowy może się bowiem okazać najmniejszym problemem. Rozwiń »

Zatem: właściciel nieruchomości powinien odśnieżać chodnik położony bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Powinien być odśnieżony starannie, a śnieg nie może być zrzucony na drogę, ani nie może utrudniać przejazdu samochodem czy przechodzenia pieszym. Jeśli otrzymamy mandat za niewykonanie obowiązku i dalej się z niego nie wywiążemy - kara rośnie do nawet półtora tysiąca złotych. A jeśli ktoś na nieodśnieżonym chodniku poślizgnie się i zrobi sobie krzywdę - może domagać się od nas odszkodowania.

Przypomnę jednak - jeśli pomiędzy domem a chodnikiem jest jakiś pas miejskiej zieleni czy inny element infrastruktury, np. płatny parking - wtedy z odśnieżenia jesteśmy zwolnieni.

Nie o same chodniki jednak chodzi. Powinniśmy także pamiętać o usuwaniu śniegu z dachu budynków, strącania sopli lodu czy innych śnieżnych nawisów, i to nie tylko z domu mieszkalnego, ale także z garażu czy pomieszczeń gospodarczych.

W blokach wielorodzinnych, za odśnieżenie terenu odpowiada wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia. Zatem albo odśnieżą mieszkańcy, albo wezwana zostanie firma zewnętrzna, której wspólnota powierza obowiązek dbania o porządek i przerzuca na nią odpowiedzialność za zaniechania. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

POPULARNE

DOSTĘP PREMIUM

30% zniżki na hasło: WYBORY2019 - wpisz kod na stronie tokfm.pl/aktywuj aby skorzystać z rabatu!

Aktywuj teraz

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA