REKLAMA

Sprawozdania finansowe można złożyć tylko w formie elektronicznej

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2018-03-26 11:00
Czas trwania:
01:46 min.
Udostępnij:

Niedawno w życie weszła część przepisów zmieniających ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym, które - realizując przepisy unijne - zmierzają do pełnej informatyzacji rejestracji firmy oraz spelniania przez nią różnych ustawowych obowiązków. Powstaje wirtualny rejestr danych o podmiotach gospodarczych wpisanych do KRSu. Dla zarządzających firmami, które muszą składać sprawozdania finansowe, oznacza to dodatkowe obowiązki. Od teraz nie można już składać takich dokumentów w sądach w wersji papierowej - wszystko odbywa się elektronicznie. Dane te będą przechowywane w elektronicznym repozytorium dokmentów finansowych. Rozwiń »

Dlatego też bez podpisu elektronicznego już ani rusz. Trzeba mieć albo podpis kwalifikowany, albo podpis potwierdzony profilem zaufanym e-PUAP. Kto więc zarządza firmą albo jest jej wspólnikiem uprawnionym do składania sprawozdań finansowych powinien sobie taki e-podpis wyrobić. Po drugie - nie można już będzie poprosić naszej księgowej ani delegować pełnomocnika, żeby złożyły dokumenty sprawozdawcze za nas.

W dużo trudniej sytuacji znalazły się za to firmy, którymi zarządzają obcokrajowcy. Jeśli ktoś nie ma nadanego w Polsce numeru PESEL, nie będzie mógł złożyć dokumentów wymaganą drogą elektroniczną. Muszą więc oni wystąpić o PESEL i później wyrobić podpis elektroniczny - albo firma powinna wprowadzić do zarządu osobę z polskim obywatelstwem. Być może jest to jedynie niedopatrzenie ze strony ustawodawcy, i przepisy w tym zakresie zostaną zmienione. Na razie jednak się na to nie zanosi. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Predenkiewicz dzień dobry w niedawno w życie weszła część przepisów zwalniających z ustawą o krajowym rejestrze sądowym, które realizują przepisy unijne zmierzają do pełnej informatyzacji rejestracji firmy zezwolenia przez nią różnych ustawowych obowiązków powstaje wirtualny rejestr danych o podmiotach gospodarczych wpisanych do KRS -u dla zarządzających firmami, które muszą składać sprawozdania finansowe oznacza to dodatkowe Rozwiń » obowiązki od teraz nie można już składać takich dokumentów w sądach w wersji papierowej wszystko odbywa się elektronicznie dane te będą przechowywane w elektronicznym repozytorium dokumentów finansowych dlatego też bez podpisu elektronicznego w tej chwili ani rusz trzeba mieć albo podpis kwalifikowany albo podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP kto, więc zarządzać firmą albo jest wspólnikiem uprawnionym do składania sprawozdań finansowych powinien sobie taki e-podpis robić co ważne nie można już będzie poprosił o naszej księgowej ani delegować innego pełnomocnika, żeby złożył dokumenty sprawozdawcze w naszym imieniu przez nowe przepisy w trudnej sytuacji znalazły się firmy którymi zarządzają obcokrajowcy, jeżeli ktoś nie ma nadanego w Polsce numerów PESEL nie będzie mógł złożyć dokumentów wymaganą drogą elektroniczną trzeba, więc wystąpić o PSL, a później wyrobić sobie podpis elektroniczny innym rozwiązaniem może być wprowadzenie do zarządu osoby z polskim obywatelstwem być może jest to jedynie niedopatrzenie ze strony ustawodawcy przepisy w tym zakresie zostaną zmienione i na razie jednak na to się nie zanosi przewodnik finansowy tokfm 5 Pelplin w te i inne audycje może odsłuchać na TOK FM Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i słuchaj wygodniej z telefonu! A w promocji Black Friday obowiązuje prawdziwe 50% zniżki!

KUP TERAZ 50% taniej

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA