REKLAMA

PIT: co może cię zdziwić przy rozliczaniu?

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2018-04-12 11:00
Czas trwania:
01:47 min.
Udostępnij:

Pozostając przy sprawie wypełniania PITów: wczoraj wspomniałam o kłopotliwych zmianach, które mogą zaskoczyć niektórych przy rozliczeniu - bo okaże się, że finansowo wyszliśmy na czymś gorzej niż do tej pory. Rozwiń »

Pierwsza rzecz dotyczy zmian w uldze rehabilitacyjnej. Przysługuje ona na za różne wydatki związane z leczeniem i opieką nad osobą niepełnosprawną - możemy rozliczać wydatki na leki, zakup sprzętu czy dojazdy na rehabilitację, a wyliczenia zależą od sytuacji w poszczególnych rodzinach. I teoretycznie ministerstwo finansów podniosło limity dochodów osób chorych uprawniających do ulgi, fiskus nie uwzględni też jako dochodu alimentów.

Jednocześnie jednak w nowych przepisach zabrakło innego wyłączenia: jeśli osoba chora, którą się opiekujemy, otrzymuje od państwa rentę socjalną - ten dochód jest uwzględniany przy rozliczeniu. Doszło więc do paradoksu, którego ministerstwo finansów na razie zmieniać nie zamierza: zasiłki pobierane od państwa na opiekę nad chorym przekraczają limity dochodów pozwalające na podatkową ulgę dla opiekunów.


Źródłem zdziwienia - i dla niektórych obowiązku dopłacenia fiskusowi do podatku - są także zmiany w kwocie wolnej, które w tym roku uwzględniamy po raz pierwszy. Podatnicy, którzy w całym ubiegłym roku zarobili mniej niż 6 tys 600 zł - podatku nie zapłacą w ogóle. Jednak jeśli ktoś jest w drugim, czyli wyższym progu podatkowym - traci prawo do odliczania kwoty wolnej w pełnej skali. Trzeba przyznać, że jej rozliczenie nie jest proste, dlatego najlepiej skorzystać z programów, które nam w tym pomogą - np. e-deklaracji. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy w TOK FM Aleksandra Rynkiewicz dzień dobry, pozostając przy sprawie wypełniania PIT-ów wczoraj wspominano kłopotliwych zmian, które mogą zaskoczyć niektórych przy rozliczaniu może okazać, że finansowo wyszliśmy na tym, że gorzej niż do tej pory pierwsza rzecz dotyczy zmian w uldze rehabilitacyjnej przysługuje ono różne wydatki związane z leczeniem i opieką nad osobą niepełnosprawną w tym możemy rozliczać wydatki na leki zakup sprzętu czy Rozwiń » dojazdy na rehabilitację do obliczenia zależą od sytuacji poszczególnych rodzinach i teoretycznie Ministerstwo Finansów podniosło limity dochodów osób chorych uprawniające do ulgi fiskus nie uwzględni Jerzego dochodu alimentów jednocześnie jednak nowych przepisach zabrakło innego wyłączenia jeżeli, więc osoba chora, którą się opiekujemy otrzymują od państwa rentę socjalną to ten dochód jest już uwzględniany przy rozliczaniu doszłoby do paradoksu, który by Ministerstwo Finansów na razie zmieniać nie zamierza zasiłki pobierane od państwa na opiekę nad chorym przekraczają limity dochodów pozwalający na wykorzystanie ulgi rehabilitacyjnej przez opiekunów źródło zdziwienia dla niektórych obowiązków dopłacenia fiskusowi do podatku są również zmiany w kwocie wolnej, które w tym roku uznajemy po raz pierwszy podatnicy, którzy w całym ubiegłym roku zarobili mniej niż 6 600 zł podatku nie zapłacą w ogóle jednak, jeżeli ktoś jest w drugim, czyli 3 2 %o wym progu podatkowym nie traci prawo do odliczenia kwoty wolnej w pełnej skali trzeba przyznać, że rozliczenia kwoty wolnej w tym roku wcale nie jest proste dlatego najlepiej korzystać z programów, które ma w tym pomogą n p. oficjalnego programu e-deklaracje przewodnik finansowy to kre w w te i inne audycje możesz odsłuchać na temat czasem Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcasty TOK FM oraz radio TOK+Muzyka bez reklam - teraz 40% taniej w zimowej promocji!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA