REKLAMA

Ból psychogenny - boli ciało, a przyczyny brak

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2018-04-17 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:24 min.
Udostępnij:

Ból pleców, ból brzucha, mięśni, kołatanie serca. Budzi strach, czasami jest na tyle dokuczliwy, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Zawsze powoduje cierpienie. Bywa, że człowiek odwiedza różnych specjalistów, robi wiele badań. I nic. Wykluczone zostają wszystkie możliwe przyczyny bólu. Czasami dopiero po kilku latach chodzenia od lekarza do lekarza, pada diagnoza: ból psychogenny. Jego źródło tkwi w naszej psychice. Powód: stres, cierpienie, przygnębienie, zmęczenie. Towarzyszy często zaburzeniom lękowym, chorobie afektywnej dwubiegunowej, depresji, atakom paniki i zachowaniom obsesyjno-kompulsywnym. Występuje nieraz u dzieci, gdy pojawia się nowy członek rodziny lub rodzice rozwodzą się. Dziecko i jego potrzeby emocjonalne schodzą wtedy na dalszy plan, czuje się odrzucone i nagle. Zaczynać boleć je głowa i brzuch. Również u dorosłych depresja i poczucie osamotnienia mogą sprawić, że pojawią się podobne bóle, z czasem nawet przybierające na sile. Trudno ten ból rozpoznać, także ze względu na możliwość symulowania. Ale ból psychogenny nie jest symulowany! Oznacza to, że osoba nim dotknięta nie wymyśla dolegliwości, tylko naprawdę je czuje. Więcej jutro przed 14.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie w dzień dobry Ewa Podolska i ból pleców ból brzucha mięśni kołatanie serca budzi strach czasem jest na tyle dokuczliwy, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie w zawsze powoduje cierpień, bywa że człowiek odwiedza różne chwali robi wiele badań innych w wykluczone zostają wszystkie możliwe przyczyny, bo sami dopiero po kilku latach chodzenia od lekarza lekarza i pada diagnoza bólu psychogennego jego źródło tkwi w naszej psychice powód w kre w Rozwiń » cierpienie przygnębienie zmęczenie towarzyszy często zaburzeniami lękowymi w chorobie afektywnej dwubiegunowej depresji, a tak Kompanicki i zachowaniem obsesyjną kompulsywny moc występuje nieraz dzieci, gdy pojawia się nowy członek rodziny lub rodzice rozwodzą się dziecko jego potrzeby emocjonalne schodzą wtedy na dalszy plan czuje się odrzucona i nagle zaczyna boleć głowa brzuch i również dorosłych depresja i poczucie osamotnienia mogą sprawić, że pojawiają się podobne bóle czasem nawet, wybierając wynosi aż trudno ten ból rozpoznać także ze względu na możliwość symulowania, ale w bólu psychogennego nie jest regulowany oznacza to, że osoba niż w Indiach nie wymyśla dolegliwości tego naprawdę żyje pracuje więcej na przedwczesne Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA