REKLAMA

Czy prowadząc firmę muszę mieć specjalne konto bankowe?

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2018-04-24 11:00
Czas trwania:
01:39 min.
Udostępnij:

Skoro już wczoraj była mowa o zakładaniu działalności gospodarczej - przypomnę, warto się z tym wstrzymać do 30 kwietnia, żeby załapać się na ulgę na start, czyli półroczne zwolnienie ze składek społecznych na ZUS - to dziś jeszcze słówko o kontach bankowych dla firm. Rozwiń »

Młodzi przedsiębiorcy, którzy rejestrują firmę często pod swoim stałym adresem zamieszkania, a nazwa firmy i tak musi zawierać ich imię i nazwisko, zastanawiają się czasem, czy mogą korzystać z dotychczasowego, prywatnego rachunku, czy lepiej założyć specjalne konto firmowe, których to ofert w bankach przecież nie brakuje.

Liczne przepisy dotyczące rozliczeń z fiskusem, opłacania składek na ZUS czy ogólnie - prowadzenia działalności, wymagają jedynie, żeby przedsiębiorca posiadał konto w banku lub SKOKu, nie na natomiast ani słowa o tym, jaki ma to być typ rachunku. Ale czego nie ma w przepisach ustawy - często pojawia się w regulaminach banków. To tutaj okazuje się, że jest wyraźnie napisane: konto osobiste nie może służyć do rozliczeń firmowych. Dlaczego? Choćby dlatego, że banki muszą raportować do fiskusa o tym, czy na rachunkach firmowych nie dzieją się żadne podejrzane transakcje - kłania się np. system STIR.

Zatem: teoretycznie gdy prowadzę firmę, nie muszę mieć specjalnego konta. W praktyce - i tak jednak muszę, a przynajmniej powinnam je posiadać. A skoro tak - to najlepiej przejrzeć oferty banków w tym zakresie, bo niektóre liczą sobie słone prowizje za obsługę konta dla firm. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy w TOK FM Aleksandra Predenkiewicz dzień dobry skoro już wczoraj była mowa o zakładaniu działalności gospodarczej, a przypomnę, że warto się z tym wstrzymać do 30 kwietnia, żeby załapać się na ulgę na start, czyli zwolnienie ze składek społecznych na ZUS do dzisiaj może jeszcze słówko o kontach bankowych dla firmy młodzi przedsiębiorcy, którzy rejestrują firmy często pod swoim stałym adresem zamieszkania nazwa firmy i tak musi zawierać imię Rozwiń » nazwisko czasem zastanawiają się czy mogą korzystać z dotychczasowego prywatnego rachunku bankowego czy lepiej jest założyć specjalne konto firmowe, w których oferty one tak przecież nie brakuje liczne przepisy dotyczące rozliczeń z fiskusem opłacania składek na ZUS przy ogólnie prowadzenie działalności gospodarczej wymagają jedynie, żeby przedsiębiorca posiadał konto banku albo wskoku nie ma natomiast nigdzie ani słowa o tym, jaki to ma być typ rachunku ale czego nie ma w przepisach ustawy i często pojawia się w regulaminach samych banków to tutaj okazuje się, że jest wyraźnie napisane konto osobiste nie może służyć do rozliczeń firmowych, dlaczego choćby, dlatego że banki muszą raportować do fiskusa o tym czy na rachunkach firmowych nie dzieją się żadne podejrzane transakcje kłania się n p. system STIR zatem teoretycznie, gdy prowadzę firmę nie ma obowiązku posiadania specjalnego firmowego konta w praktyce jednak i tak musieli posiadać rozchorować to najlepiej dobrze przejrzeć oferty banków w tym zakresie, bo niektóre liczą sobie naprawdę słone prowizje za obsługę konta dla firm przewodnik finansowy tokfm 5 Pelplin w te i inne audycje możesz odsłuchać na TOK FM Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam z 40% zniżką! Dobrego słuchania w 2023!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA