REKLAMA

Numer rejestracyjny na fakturze za paliwo - nieobowiązkowy

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2018-05-07 11:00
Czas trwania:
01:36 min.
Udostępnij:

Czy wpisujemy numer rejestracyjny? - Często pytają sprzedawcy na stacjach paliw, kiedy kierowca prosi o fakturę. Wielu kierowców przytakuje, numer zostaje wpisany, faktura wydrukowana. Rozwiń »

To dobra praktyka - nie ma wtedy wątpliwości, który samochód został zatankowany, co ma znaczenie dla firm, rozliczających później podatek VAT. Przypominam jednak, że od dwóch lat nie ma już takiego obowiązku.

Z przepisów usunięto wymagający to zapis, czyli brak na fakturze numerów auta - czy to firmowego, czy prywatnego używanego w celach służbowych, nie dyskwalifikuje dokumentu jako podstawy do rozliczeń VATu.

Zatem: numeru rejestracyjnego auta na fakturze być nie musi. Ale skoro przed rozliczeniem, poniesione wydatki trzeba udokumentować, to wpisanie tych cyfr na fakturę pozwoli nam utrzymać "spokój ducha" i ład w papierach. Ułatwienie więc polega na tym, że jeśli na stacji paliw sprzedawca nie wpisze numerów na fakturę - dla zachowania przejrzystości rozliczeń możemy później sami, ręcznie uszczegółowić, o koszty związane z którym samochodem chodzi.

Przy okazji przypominam też, że w jeśli używamy prywatnego auta by załatwiać sprawy firmowe, konieczne jest prowadzenie ewidencji przebiegu tego pojazdu. To ona jest dokumentem pozwalającym rozliczać koszty związane z wykorzystaniem takiego samochodu. I co oczywiste, rozliczać możemy tylko koszty służbowe - zasada rozróżnienia wydatków firmowych i prywatnych nie zniknęła. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy w TOK FM Aleksandra Predenkiewicz dzień dobry czy spisujemy numery rejestracyjne, które zdobywają od sprzedawcy na stacjach pali w, kiedy kierowca prosi o fakturę wielu kierowców przytakuje numer zostaje wpisany faktura wydrukowana to dobra praktyka nie ma wątpliwości, który samochód został zaparkowany w co ma znaczenie dla firm rozliczających później podatek VAT przypomina jednak, że już od dłuższego czasu nie ma takiego obowiązku z przepisów Rozwiń » usunięto wymagający poza PiS, czyli brak na fakturze numeru auta czy to firmowego czy WOPR wodnego używanego w celach służbowych nie dyskwalifikuje dokumentu jako podstawy do rozliczenia podatku VAT zatem numeru rejestracyjnego auta na fakturze obecnie musi, ale skoro przed rozliczaniem poniesione wydatki trzeba udokumentować to wpisanie tych cyfr na fakturę pozwoli nam utrzymać spokój ducha i porządek w papierach ułatwienie, więc polega na tym, że jeżeli na stacji pali w sprzedawca nie wpisze numerów na fakturę dla zachowania przejrzystości rozliczeń może później sami ręcznie uszczegółowić o koszty związane z którymś z samochodem nam chodzi przy okazji przypominam też, że jeżeli używamy prywatnego auta, żeby załatwiać sprawy firmowe konieczne jest prowadzenie ewidencji przebiegu tego pojazdu to ona jest dokumentem pozwalającym rozliczać koszty związane z wykorzystaniem takiego samochodu co oczywiste rozliczać możemy tylko koszty służbowe zasada rozłożenia wydatków firmowych i prywatnych nie znikała po przewodnik finansowy to kafelki w Pelplinie w te i inne audycje możesz odsłuchać na TOK FM Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Z Dostępem Premium TOK FM odsłuchasz każdy podcast - bez reklam. Słuchaj wygodniej w naszej aplikacji mobilnej z pakietem "Aplikacja i WWW"

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA