REKLAMA

Numer rejestracyjny na fakturze za paliwo - nieobowiązkowy

Data emisji:
2018-05-07 11:00
Audycja:
Przewodnik Finansowy TOK FM
Czas trwania:
01:36 min.
Udostępnij:

Czy wpisujemy numer rejestracyjny? - Często pytają sprzedawcy na stacjach paliw, kiedy kierowca prosi o fakturę. Wielu kierowców przytakuje, numer zostaje wpisany, faktura wydrukowana. Rozwiń »

To dobra praktyka - nie ma wtedy wątpliwości, który samochód został zatankowany, co ma znaczenie dla firm, rozliczających później podatek VAT. Przypominam jednak, że od dwóch lat nie ma już takiego obowiązku.

Z przepisów usunięto wymagający to zapis, czyli brak na fakturze numerów auta - czy to firmowego, czy prywatnego używanego w celach służbowych, nie dyskwalifikuje dokumentu jako podstawy do rozliczeń VATu.

Zatem: numeru rejestracyjnego auta na fakturze być nie musi. Ale skoro przed rozliczeniem, poniesione wydatki trzeba udokumentować, to wpisanie tych cyfr na fakturę pozwoli nam utrzymać "spokój ducha" i ład w papierach. Ułatwienie więc polega na tym, że jeśli na stacji paliw sprzedawca nie wpisze numerów na fakturę - dla zachowania przejrzystości rozliczeń możemy później sami, ręcznie uszczegółowić, o koszty związane z którym samochodem chodzi.

Przy okazji przypominam też, że w jeśli używamy prywatnego auta by załatwiać sprawy firmowe, konieczne jest prowadzenie ewidencji przebiegu tego pojazdu. To ona jest dokumentem pozwalającym rozliczać koszty związane z wykorzystaniem takiego samochodu. I co oczywiste, rozliczać możemy tylko koszty służbowe - zasada rozróżnienia wydatków firmowych i prywatnych nie zniknęła. Zwiń «

DOSTĘP PREMIUM

Teraz 30% zniżki na Dostęp Premium! Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW", aby słuchać podcastów TOK FM na komputerze i w aplikacji mobilnej już dziś.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!