REKLAMA

Faktoring w rozliczeniach międzynarodowych

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2018-05-23 11:00
Czas trwania:
02:19 min.
Udostępnij:

Skoro już o faktoringu w Przewodniku mowa - to warto pamiętać, że to opcja dostępna nie tylko wtedy, kiedy współpracujemy z firmami krajowymi. Usługi związane z zarządzaniem fakturami i wierzytelnościami równie dobrze mogą dotyczyć także transakcji międzynarodowych. I znów - narzędzia, które oferują firmy działające na tym rynku, możemy dobrać dokładnie do naszych potrzeb, bo funkcjonują one w różnych wariantach. I warto się im przyjrzeć, szczególnie kiedy nasi potencjalni partnerzy handlowi jako warunek współpracy stawiają np. długie terminy płatności. Rozwiń »


Wybierać możemy np. między faktoringiem eksportowym niepełnym, inaczej zwanym faktoringiem z regresem, albo bez regresu. Jaka jest różnica? W pierwszym przypadku nasz faktor nie weźmie na siebie ryzyka niewypłacalności naszego kontrahenta. Jeśli my otrzymamy pieniądze od faktora, ale nasz zagraniczny kontrahent w ustalonym terminie nie ureguluje płatności - to problem jest po naszej stronie, bo nie dość, że nie dostaliśmy pełnej zapłaty, to jeszcze musimy zwrócić faktorowi wypłaconą przez niego zaliczkę. Jeśli więc decydujemy się na faktoring eksportowy niepełny, musimy bardzo uważnie dobierać firmy, z którymi współpracujemy.


Lepszą ochronę - ale co za tym oczywiście idzie - droższą ochronę - daje faktoring eksportowy pełny. W przypadku problemów z uregulowaniem płatności przez naszego zagranicznego kontrahenta, to faktor będzie dochodził wszelkich roszczeń i zajmował się odzyskaniem długu. Pomimo, że za taką wersję usług musimy zapłacić więcej, może się to nam opłacać, bo odzyskiwanie należności utraconych zagranicą jest zazwyczaj trudniejsze, niż na rynku krajowym.

Często spotyka się także sytuację, w której rozliczenia między firmami z dwóch krajów, w ich imieniu prowadzą dwie firmy faktoringowe. Zaletą jest to, że faktorzy znają realia we własnych krajach, co pozwala lepiej oceniać sytuację.

Korzystanie z faktoringu eksportowego pozwala nam ograniczyć jeszcze jedno ryzyko - kursowe. Nasz faktor bowiem przekaże nam pieniądze natychmiast po zrealizowaniu przez nas wysyłki, a nie po upływie terminu płatności faktury. Nie musimy się więc martwić, jak za kilkadziesiąt dni będzie kształtował się kurs złotego do innych walut. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Rynkiewicz dzień dobry skoro już w faktoringu przewodnikach mowa to warto pamiętać, że to opcja dostępna jest nie tylko wtedy, kiedy współpracujemy z firmami krajowymi tych usług pilnowane zarządzanie fakturami i wierzytelnościami równie dobrze mogą dotyczyć także transakcji międzynarodowych i znów narzędzie, które oferują firmy działające na tym rynku możemy dobrać dokładnie do naszych potrzeb funkcjonują one w różnych Rozwiń » wariantach warto się przyjrzeć szczególnie, kiedy nasi potencjalni partnerzy handlowi jako warunek współpracy stawiają n p. w długie terminy płatności wybierać możemy n p . między faktoringiem eksportowym w niepełnym inaczej nazywany faktoringiem z regresem albo faktoring bez regresu, jaka jest różnica w pierwszym przypadku bez faktury nie weźmie na siebie ryzyka niewypłacalności naszego kontrahenta, jeżeli my otrzymamy pieniądze od faktora, ale nasz zagraniczny kontrahent w ustalonym terminie nie ureguluje płatności to problem jest po naszej stronie, bo nie dość, że nie dostaliśmy pełnej zapłaty to jeszcze musimy zwrócić faktorowi wypłacone przez niego zaliczkę, jeżeli zdecydujemy się na faktoring eksportowy niepełny musimy bardzo uważnie wybierać firmy, z którymi współpracujemy z Zawiszą, ale trudno oczywiście idzie droższą ochronę daje faktoring eksportowy pełny tutaj w przypadku problemów z regulowaniem płatności przez naszego zagranicznego kontrahenta to faktor będzie dochodził wszelkich roszczeń i zajmował się odzyskiwaniem długu, pomimo że za taką wersję usług musimy zapłacić więcej może też nam opłacać, bo odzyskiwania należności płaconych za granicą zazwyczaj jest trudniejsze niż na rynku krajowym, a często spotyka się również sytuacje, w których rozliczane między firmami z 2 krajów ich imieniu prowadzą 2 firmy faktoringowe zaletą jest to, że fakt, że znają realia we własnych krajach co pozwala lepiej ocenia sytuację, a dodam jeszcze, że korzystanie z faktoringu eksportowego pozwala ograniczyć jeszcze jedno ryzyko ryzyko kursowe nasz aktor bowiem przekazana pieniądz natychmiast po zrealizowaniu przez czas wysyłki, a nie po upływie terminu płatności faktury nie musimy, więc się martwić jak za kilkadziesiąt dni będzie kształtował się kursu złotego czy w innych warunkach przewodnik finansowy to kre w w całej audycji wysłuchać w aplikacji mobilnej TOK FM oraz na stronie TOK FM PL i Kosznik audyt Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA