REKLAMA

Podzielona płatność za faktury VAT - o co chodzi?

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2018-07-02 11:00
Czas trwania:
01:57 min.
Udostępnij:

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, to z pewnością zauważyłeś już na swoim koncie firmowym, że masz otwarty nowy, dodatkowy rachunek VAT. Wszystko się zgadza - jest już lipiec, więc działa już nowa forma realizowania płatności za faktury, tak zwany split payment. Firma, która musi zapłacić fakturę może zdecydować, czy przeleje pieniądze tak jak dotychczas, czy podzieli swoją płatność - i wartość netto przeleje na zwykłe konto kontrahenta, a kwotę podatku VAT - na jego konto VATowskie. Rozwiń »

Teoretycznie metoda płatności podzielonej jest alternatywą, możlikwością, a nie zasadą obowiązkową, i niedawno w TOK FM wiceminister finansów Paweł Gruza wprost powiedział, że wcale nie namawia firm, by realizowały przelewy w nowym systemie. Jednak korzystanie z podzielonej płatności wiąże się z pewnymi przywilejami - kto będzie płacił w split payment, nie będzie solidarnie odpowiadał za ewentualne nieprawidłowości u kontrahenta, będzie mógł także liczyć na szybszy zwrot VATu, który w teorii ma nastąpić po 25ciu dniach. Niektóre firmy, szczególnie państwowe, już powiedziały, że będą stosować podzieloną platność - i można się spodziewać, że taki ruch ze strony większych firm, wymusi stosowanie split payment w mniejszych firmach. Zadziałać może prosty mechanizm: skoro na dotychczasowym koncie firmowym mam do dyspozycji mniej pieniędzy, bo tylko kwoty netto wystawionych przeze mnie faktur, tymczasem na koncie VAT mam pieniądze, które mogę wykorzystać tylko w rozliczeniach VATu z inną firmą lub ze skarbówką - to i ja muszę zastosować podzieloną płatność.

W kolejnych odcinkach Przewodnika opowiem więcej, jak split payment będzie wyglądać w praktyce. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy w TOK FM Aleksandra Predenkiewicz dzień dobry, jeżeli prowadzi działalność gospodarczą to z pewnością zauważyłeś już na swoim koncie firmowym, że masz otwarty nowy dodatkowy rachunek jest rachunek VAT wszystko się zgadza, bo jest już lipiec, więc działa już nowa forma realizowania płatności za faktury tzw. Split paymentu w firmach, które musi zapłacić fakturę może zdecydować czy przeleje pieniądze tak jak dotychczas tylko dzieli swoją Rozwiń » własność wtedy wartość netto przeleje na zwykłe konto kontrahenta kwotę podatku VAT na jego konto VAT-owskie wszystko odbywać się będzie automatycznie decydujemy o tym z kilkoma kliknięciami teoretycznie metoda podzielonej płatności jest alternatywą możliwością, a nie zasadą obowiązkową niedawno TOK FM wiceminister finansów Paweł Gruza wprost powiedział, że wcale nie namawia firmy, żeby realizowały przelewy w nowym systemie jednak korzystanie z podzielonej płatności wiąże się z pewnymi przywilejami n p. kto będzie płacił Speedway Wanda nie będzie solidarnie odpowiada za ewentualne nieprawidłowości w rozliczeniu VAT lub u kontrahenta będzie też mógł liczyć na szybszy zwrot podatku VAT, który stoi ma nastąpić po 2 5 dniach niektóre firmy, więc szczególnie te duże państwowe już zapowiedziały, że będą stosować podzieloną płatność można się, więc spodziewać, że taki ruch ze strony większych firm wymusi stosowanie Split paymentu dla mniejszych firmach zadziałać może bowiem proste mechanizmy z Koroną dotychczas wodą koncie firmowym mam do dyspozycji mieli pieniędzy, bo tylko kwoty netto wystawionych przez nich faktur, a tymczasem na końcu waty mam pieniądze, które mogę wykorzystać tylko w rozliczeniach VAT z inną firmą albo ze skarbówką to po prostu ja muszę zastosować podzieloną płatność w swoich rozliczeniach jak, więc w praktyce ma wyglądać ich element o tym, opowiem w kolejnych odcinkach przewodnika przewodnik finansowy to kafelki w Pelplinie w te i inne audycje możesz odsłuchać na TOK FM Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!!

Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA