REKLAMA

Podzielona płatność - jak to konkretnie działa?

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2018-07-03 11:00
Czas trwania:
02:14 min.
Udostępnij:

Split payment, czyli podzielona płatność za faktury VAT - jak to działa w praktyce? Rozwiń »

Każdy przedsiębiorca w swoim koncie firmowym zobaczył już na pewno, że ma dodatkowy rachunek - rachunek VAT. Należy on do przedsiębiorcy i to on nim zarządza, ale z pieniędzy można korzystać w bardzo ograniczonym zakresie - w zasadzie tylko do rozliczeń VAT z fiskusem lub z innymi przedsiębiorcami. Pieniądze na rachunku VAT będą pojawiać się wtedy, gdy ktoś, komu wystawiliśmy fakturę, zdecyduje się nam zapłacić przez split payment. Tam też wpłyną zwroty podatku od fiskusa.

Jeśli to ja mam opłacić fakturę, staję przed wyborem - czy robię to po staremu, czy chcę płatność podzielić na kwotę netto oraz VAT. Na fakturze widzę tylko jeden numer konta odbiory - jest to numer rachunku netto - i tak właśnie powinno być. Jeśli wybieram płatność podzieloną - system sam zidentyfikuje rachunek VAT odbiorcy. Ja po prostu zaznaczam, że chcę skorzystać z podziału - i wtedy pojawiają mi się pola do wypełnienia: muszę wpisać numer NIP odbiorcy przelewu, numer faktury, kwotę netto i kwotę VAT, mam też miejsce na adnotacje dla odbiorcy. Jeśli wybieram split payment - kwota netto zostaje ściągnięta z mojego konta podstawowego, a część VAT - z konta VAT, o ile mam tam wystarczające środki. Jeśli ich nie mam - wtedy faktura zostanie opłacona... z konta podstawowego.

A co z paczkami przelewów? Wiele firm opłaca kilka faktur naraz. No cóż - w ramach split payment takie działanie jest niedozwolone. Przelew musi być dopasowany do konkretnej faktury, której numer trzeba podać przy zlecaniu transakcji, nie można więc łączyć kilku faktur. Jeśli więc chcemy opłacić kilka faktur jednocześnie - musimy zrobić to po staremu. To jednak oznacza, że cała kwota - i netto i należny VAT - zostanie ściągnięta z naszego rachunku podstawowego.

Na dziś to tyle - jutro następny odcinek o split payment w praktyce. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy w TOK FM Aleksander wielki dzień dobry Split paymentu, czyli podzielona płatność za faktury VAT w jak zadziała w praktyce każdy przedsiębiorca na swoim koncie firmowym zobaczymy już na pewno, że ma dodatkowy rachunek jest rachunek VAT należy on do przedsiębiorcy i to przedsiębiorca nim zarządza, ale z pieniędzy można korzystać w bardzo ograniczonym zakresie w zasadzie tylko do rozliczeń VAT z fiskusem albo z innymi przedsiębiorstwami pieniądze na Rozwiń » rachunku VAT będą pojawiać się wtedy, gdy ktoś komu my wystawiliśmy fakturę zdecyduje się zapłacić nam przez Split paymentu stąd też będą pływać zwroty podatku od fiskusa, jeżeli dojdzie mu opłacić fakturę staje przed wyborem czy zrobi to jak dotychczas po staremu czy wolę podzielić płatność na kwotę netto oraz wartość VAT na fakturze wiz oczywiście tylko 1 numer konta odbiorcy jest numer rachunku netto i tak właśnie powinno być, bo jeżeli wybieram płatnością podzieloną to bankowy system samych identyfikuje rachunek VAT odbiorcy ja po prostu zaznaczam, że chce skorzystać z podzielonej płatności i wtedy pojawiał się do zwolnienia kolej na polach może wpisać numer NIP odbiorcy przelewu numer faktury kwota, na której kwotę VAT ma także miejsce na adnotacje dla odbiorcy, jeżeli wybiera płatność przez Split paymentu kwota netto zostaje ściągnięta z mojego konta podstawowego, a część VAT z mojego konta VAT, o ile mam tam wystarczające pieniądze, jeżeli ich tam nie ma wtedy faktura zostanie opłacona w całości z konta podstawowego na to spotkanie przelewów wiele firm opłaca kilka wotów naraz no cóż w ramach Split paymentu takie działanie jest niedozwolone przelew musi być dopasowany do konkretnej faktury, której numer trzeba podać przy zleceniu transakcji nie można, więc łączyć kilku faktur, jeśli więc chcemy opłacać kilka faktur jednocześnie musimy robić to po staremu nie, korzystając ze Split paymentu to jednak oznacza, że cała kwota netto i należny VAT zostanie ściągnięta z naszego rachunku podstawowego w komorze gromadzi się jutro kolejny odcinek z Litwy element w praktyce przewodnik finansowy to kawę w te i inne audycje możesz odsłuchać na TOK FM Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!!

Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA