REKLAMA

Podzielona płatność - czy mogę sam sobie przelać pieniądze na konto VAT?

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2018-07-04 11:00
Czas trwania:
02:14 min.
Udostępnij:

Dziś ciąg dalszy rozważań o tym, jak split payment, czyli podzielona płatność, ma działać w praktyce. Rozwiń »

Wyobraźmy sobie taką sytuację: przedsiębiorca widzi, że ma otwaty rachunek VAT, który służy do regulowania VATu między kontrahentami lub rozliczeń podatku z fiskusem. Inni przedsiębiorcy przelewają mi jednak pieniądze po staremu, nie stosując podzielonej płatności. Ja jednak chciałabym VAT z tych opłaconych przez nich faktur niejako schować, nie korzystać z tych pieniędzy na bieżąco, zachować je na późniejsze rozliczenia... No cóż, system nie pozwala nam na takie wewnętrzne rozliczenia sami ze sobą. Nie mogę ze zwykłego konta przelać sobie pieniędzy na rachunek VAT. Taka transakcja nie przejdzie.

Możliwe jest za to co innego. Jeśli w jednym banku mam kilka rachunków VATowskich, to mam prawo i możliwość przelania pieniądze z jednego rachunku VAT na drugi rachunek VAT. Żeby tak zrobić, w miejscu numeru faktury trzeba wpisać przekazanie własne. Taki zabieg zadziała jednak tylko w sytuacji, kiedy oba VATowskie rachunki mamy w tym samym banku.

Jeśli na rachunku VAT mam odpowiednie środki i chcę rozliczyć się z fiskusem - to tutaj sytuacja jest prosta - zlecam jak zawsze płatność o charakterze podatkowym, wpisuję odpowiedni numer deklaracji podatkowej - i przelew zostaje wykonany. I na koniec jeszcze jedna sprawa, też nie dla wszystkich oczywista - jeśli za zakupy firmowe chcę zapłacić firmową kartą - to kwota w całości zostanie ściągnięta z mojego konta podstawowego.

Firmy, szczególnie te małe - obawiają się o płynność finansową. Po pieniądze z rachunku VAT do innych celów niż rozliczenia podatkowe, będzie można sięgnąć tylko w szczególnych przypadkach za zgodą fiskusa. Luki w płynności finansowej firm pewnie szybko zastąpią oferty od banków... No ale ewentualne pożyczki raczej przecież nie będą darmowe. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy w TOK FM Aleksander wielki dzień dobry Split paymentu, czyli podzielona płatność za faktury VAT w jak zadziała w praktyce każdy przedsiębiorca na swoim koncie firmowym zobaczymy już na pewno, że ma dodatkowy rachunek jest rachunek VAT należy on do przedsiębiorcy i to przedsiębiorca nim zarządza, ale z pieniędzy można korzystać w bardzo ograniczonym zakresie w zasadzie tylko do rozliczeń VAT z fiskusem albo z innymi przedsiębiorstwami pieniądze na Rozwiń » rachunku VAT będą pojawiać się wtedy, gdy ktoś komu my wystawiliśmy fakturę zdecyduje się zapłacić nam przez Split paymentu stąd też będą pływać zwroty podatku od fiskusa, jeżeli dojdzie mu opłacić fakturę staje przed wyborem czy zrobi to jak dotychczas po staremu czy wolę podzielić płatność na kwotę netto oraz wartość VAT na fakturze wiz oczywiście tylko 1 numer konta odbiorcy jest numer rachunku netto i tak właśnie powinno być, bo jeżeli wybieram płatnością podzieloną to bankowy system samych identyfikuje rachunek VAT odbiorcy ja po prostu zaznaczam, że chce skorzystać z podzielonej płatności i wtedy pojawiał się do zwolnienia kolej na polach może wpisać numer NIP odbiorcy przelewu numer faktury kwota, na której kwotę VAT ma także miejsce na adnotacje dla odbiorcy, jeżeli wybiera płatność przez Split paymentu kwota netto zostaje ściągnięta z mojego konta podstawowego, a część VAT z mojego konta VAT, o ile mam tam wystarczające pieniądze, jeżeli ich tam nie ma wtedy faktura zostanie opłacona w całości z konta podstawowego na to spotkanie przelewów wiele firm opłaca kilka wotów naraz no cóż w ramach Split paymentu takie działanie jest niedozwolone przelew musi być dopasowany do konkretnej faktury, której numer trzeba podać przy zleceniu transakcji nie można, więc łączyć kilku faktur, jeśli więc chcemy opłacać kilka faktur jednocześnie musimy robić to po staremu nie, korzystając ze Split paymentu to jednak oznacza, że cała kwota netto i należny VAT zostanie ściągnięta z naszego rachunku podstawowego w komorze gromadzi się jutro kolejny odcinek z Litwy element w praktyce przewodnik finansowy to kawę w te i inne audycje możesz odsłuchać na TOK FM Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!!

Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA