REKLAMA

Odpowiedź na hasło gdzie są młodzi? Dziś w studio młodzi demonstranci

Pierwsze Śniadanie w TOK-u
Data emisji:
2018-07-27 06:00
Prowadzący:
Czas trwania:
27:46 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Powiem państwu, że jak w prawie 6 lat prowadzę pierwsze śniadanie w toku, to tylu gości naraz w studiu jeszcze chyba nie miałem. Chociaż nie, raz pamiętam, że przyszła cała klasa prawie, to faktycznie nie ma rekordu, ale bardzo się cieszę, bo to goście wyjątkowi. Rozwiń »
Przepraszam nie będę mówił w kolejności takiej jak kultura by nakazywała czy najpierw panie potem panowie tylko w kolejności taki jak siedzą, żeby było po prostu łatwiej się zorientować się, więc Jakub Skrzypek i przepraszam mam nadzieję, że mi wybaczycie, kiedy będę mówił ile macie lat, wybaczycie czy nie? Jakub Skrzypek lat 26, dzień dobry, Małgorzata Amelia Jędrzejczak lat 30, dalej Anna Zofia Pietrucha lat 25, dalej Martyna Gartz lat 25 i Dominik Słowiński lat 17, 14 lat miałeś kiedy pierwszy raz poszedłeś na demonstracje?

Prawdopodobnie tak, ale też ciężko jest jednak przypomnieć.

Najpierw chciałbym, żebyście opowiedzieli co tam się działo wczoraj w nocy przed Pałacem Prezydenckim.. Kuba dostał strzała w twarz.

Przyszliśmy tu ja przyszedłem ze swoim chłopakiem na demonstracje było, by było bardzo spokojnie to przypominało mi to te wydarzenia z demokracji w zeszłym roku, czyli masa ludzi dużo świateł taka była idea spokój i kulturka. W momencie, kiedy skończyło się, kiedy skończyło się oficjalne oficjalne wydarzenie w nagle pojawiły się napisy na chodniku, nie wiadomo skąd i w tym momencie policja zaczęła wyciągać...
Jak ludzie jawiły się napisy na chodnik nie wiadomo, skąd?
Czasami pojawiał szczególnie jest dużo ludzi należy po prostu pojawiać raz się pojawiają w bardziej cenzuralnych niecenzuralne czy te napisy były robione były one z olejem i myślę, że też jest to jakby to, by ich zręby dość ważny element naszego egzystowania w zeszłym roku powstawały piękne plakaty spektakle wie, że sztuka performatywna. W tym roku w modzie zostało nam kopanie Belgijki spoczywanie na murach chodnikach, dlatego że można tak źle się w tym kraju nawet spalić grabić, ale władza nas gdzieś.

Pojawiły się napisy i Jakub dostał gazem łzawiącym.

Nie do końca tak. Pojawił się napis znaczy tak, ale trochę szerzej, ale pojawił się napis i po momencie zobaczyliśmy, że głównym celem policji jest ewidentnie oddzielić osoby, które nie do końca nie widzieliśmy, kto tam jest, bo tak dużo policji jesteśmy chyba najbardziej, dbającą o o siebie nawzajem grupą nieznający się nawzajem ludzi widziałam, że dziś widać, że policja go zatrzymuje otacza chcą natychmiast spędzi tam tłum ludzi, żeby żyć jak zważył, iż umowa, żeby nie pozwolić, żeby nie pozwolić na użycie przemocy beznadziei. Kiedy tłum zaczął policjantom mówić, żeby ich puścili wolno, że nie muszą tego robić mogą odmówić wykonania rozkazów, coś się pojawią coraz więcej, zaczęli eskalować, czyli no, jakby nic się puścić tam tych osób ze szczeliny opierać na tłum twierdzi przewróci.

To wyglądało bardzo podobnie jak w piątek, że było, że była, że był kordon policjantów i nie wiem czemu poprosili o wsparcie czy po prostu dostali w każdym razie w LM między tym kordon, otaczając te 2 zatrzymane osoby i nas po prostu nagle dosyć brutalnie w biurze oddziału, który się pojawił znikąd i zupełnie nagle bez żadnego ostrzeżenia i były w kompletnym szoku, tak poczułem, coś mokrego na twarzach uznają, że strasznie piecze i w tym momencie użyli gazu łzawiącego,  przynajmniej 15 osób było tzw . co ciekawe policjanci tuż po użyciu tego oczywiście to, że w widziałam, że policjanci się również mieli sporo dołożyć do wyniku użycia tego gazu nie było żadnego ostrzeżenia żadnego rozkazu. Policjanci wycofali się chwilkę potem. Uciekli.

Ja zostałam w tłumie. Było dużo osób, które nagrywały, nauczone poprzednimi akcjami, żeby dokumentować, a i tak naprawdę w pewnym momencie zobaczyłem osoby, które wychodzą z tego tłumu źródła blisko ze względu na pewnym opóźnieniem jak sami pociąg z czymś takim ostry zapach taki jest sama się oddaliłam, ale później policja po prostu faktycznie prawie, że biegła przez Krakowskie Przedmieście.

A Aniu, tu też byłaś przed Pałacem?

Byłam, ale akurat przy samej sytuacji nie było także w branży z modelem SC ta pierwsza część demonstracji o tym, że sam jest obecnie widziałam natomiast oglądałam relację byłam też w piątek przed tym wszystkim się działo.

Dominik, a po co po co chodzisz przed pałac prezydencki?

Wczoraj mnie nie było w ale nasz nie uczestniczył już tak zeznał wczoraj to był jakiś czas wyjątkowy dzień jak wyjątkowe w tym sensie, że wczoraj ciebie nie było także. Dlaczego po drodze przekornie pyta znaczy to jest wiele powodów wolne państwo, że Dominique, a 17 lat przed SN w wymowie wytyka Marek dosyć ważny jest wielu powodów.

[Dominik S.] Akurat demonstracje, jeżeli chodzi o Sąd Najwyższy czy konstytucja mnie osobiście tak bardzo nie dotykają ideały wolałbym ten potencjał jakiejś różnych ludzi i skupić wokół uprawnieniem pracowniczych czy lokatorskich, ale chodzę tam z szacunku dla dla osób, które to organizują. Warszawski strajk kobiet bardzo czynnie uczestniczył w tych demonstracjach tych ludzi bardzo szanuje i ślubie i widzę dla jak dla nich ważna jest sprawa, więc po prostu ma nadzieję, że wierzymy, że demonstracja ważne dla środowiska, które jest mi osobiście bardziej bliskie to, że również czynny będzie sprzyjać ma tak już jednak pragmatycznie patrząc to wolałbym, żeby sądy w jakimkolwiek stopniu były jednak niezależne, pomimo że mam duże zastrzeżenia nawet kiedy były niezależne czy może jakimś stopniu trochę bardziej niż będą teraz. Też nie chce po prostu że, gdyby doszło do wyborów jej partia PiS przegrała inna partia, by miała większość w sejmie to nie chciałbym, żeby dostali takiej system władzy i aparat opresji w takim stanie, w jakim będzie czyli po prostu upartyjnione i zależna od nich, bo wtedy właśnie na te prawa lokatorskie czy pracownicy mogą być wypełniane na jeszcze gorszej sytuacji niż jest teraz.

A dlaczego wy chodzicie na demonstrację pieniądze demonstrację ?

[Małgorzata A. J.] Jestem matką nie mogłem sobie, żebym miała sprawić, żeby świadczyły my żyjemy dziecko rozwija się dziecko będzie rosło kochało pracowało, żeby nie było najlepszym możliwym więzy rodzinne zakaz słyszymy głosy jesteś matką zostają w domu gotuje obiady DJ Harvey to musisz zalewa mnie krew, bo jest zbyt chyba właśnie duży jestem rodzicem powoduje, że tym bardziej, że jakby w każdy możliwy sposób walczyć o to, żeby nasz kraj był najlepszym, jaki miałam 13 darczyńcy jest teraz mój syn wziął tę, którą byliśmy w unii Europejskiej właśnie na nich świeżo wstąpiliśmy w było pięknie wspaniale i wszystkie podręczniki nam pokazywały, że teraz pozbędziemy krainą mlekiem płynącą. Po osiemdziesiątym dziewiątym nie wyobrażam sobie, żebym jako człowiek, który ma umiejętność czytania pisania, ręce nogi nie wykorzystywał tego do tego, żeby codziennie walczyć o to, żeby w naszym kraju była zachowana demokracja, trójpodział władzy i wszystkie rzeczy, które w ogóle może nie zawsze świetnie działają, ale przynajmniej prawnie gwarantują to, że wszyscy ludzie są równi wobec prawa, co jest zupełnie podstawową rzeczą.

Aniu?

[Anna Pietrucha] Tak jak powiedziałaś, że to są naprawdę podstawowe prawa i one dotyczą każdej osoby, niezależnie czy są dla nas ważne prawa lokatorskie prawa pracownicze czy to jest bliżej nas dalej cała w pierwszej kolejności, jeżeli sądy są przejmowane przez władze to dostają najbardziej wykluczone są narażone grupy, ale koniec końców dostają wszyscy. Najpierw osoby LGBT. Jakoś tak chyba widzimy, że strasznie szybko nam się redefiniuje normalność. Nazywamy nie zawsze, ale że wygra jeszcze 2 lata temu, by mnie maksymalnie zszokowały teraz niestety zaczynają się opatrywać, że nie to nie jest normalne. Jak wizytę policji to nie jest normalne kogoś skupiające to nie jest normalne w tym, by go już nieraz już widziała tyle razy, to jest normalne, ale gaz to jest coś nowego.

Martyna?

[Martyna Gart] Nie ma w nich będzie atrakcją wersji, tak więc już, że idzie łącznie z instrukcją tego co brać na protesty już wiemy, maska przeciwgazowa lub maski je już nosić uniform banki wejdą niedługo będziemy na demonstracjach się przedłuży, jakie będą akcje czy prezes zablokuje cienia upalna noc z nazwą chodzisz na demonstrację to jest mój obowiązek obywatelski to jest mój obowiązek jako osoby, która miała ten przywilej jakoś wychować, a że w nowej Polsce została zostaną już trafi teraz widzę, że te prawa są absolutnie zabierane mu, że Polska traci ważność my tracimy wolność realne stajemy się trochę bezbronni. Tak jak liczba osób z graniem, bo w tej chwili to jest chce należeć abstrakt. Jak w danej to za chwilę pójdzie ze run też ustawy inwigilacyjnej o tak naprawdę to jest już minie kolejny krok teraz urząd drzewne z gazem pieprzowym a kiedy będziemy mieli po prostu byliśmy szantażowani na walkę o wolne sądy o dostęp do aborcji, o prawa osób z niepełnosprawnościami to są jakieś strasznie ważne rzeczy, które też na myśli, że mają duży wpływ na właśnie takie poczucie odpowiedzialności. Myśmy też przebywali ze sobą, a razem w grupie i słuchać i jak przyznaje prezesowi 2 lata, a zawiązaną tyle znajomości i willi w taki, który się sprawdzają rodzaj bolesnej w swej ojczyźnie nie mamy wyboru w realu, więc tak, choć UE i związujemy leży w więzi i bądźmy ostrożni i nie zgadzamy się co się dzieje.

Ja pamiętam. przed informacjami w oponie wrócimy do rozmowy. Ja pamiętam takie demonstracje, gdzie wobec drugiej strony używano na masową skalę gazu łzawiącego i pałki, tylko wtedy to się nie nazywało policja tylko Milicja Obywatelska i też dostałem parę razy z gazem. A do rozmowy wrócimy tuż po informacjach.

Pozwolicie, że tym razem w skrócie przypomnę naszym słuchaczom w Rzymie tracić cennego waszego czasu: Jakub, Małgorzata, Anna, Martyna i Dominik są państwem moimi gośćmi wciąż wszyscy piękni młodzi i bardzo zaangażowani w zwykłym jak bardzo to nawet w telewizjach informacyjnych przed chwilą oglądaliśmy TVN 24 można było zobaczyć się gdzieś mignęła głowa Jakuba.

Chciałbym zapytać o politykę. Uczestniczy w nich uczestniczyć wszyscy w taki czy innych demonstracjach Dominik najmłodszy my także jak państwo mogli usłyszeć przychodzą do was politycy opozycji i co robić sobie z nimi selfie przybijać piątkeczkę?

[Małgorzata Ameli Jedrzejczak] Nie nie wnosi razem z opozycją jak równy z ciężko uważa opozycja miała otrzymać na to, żeby być partią rządzącą i coś zmienić tym kraju w i raczej mam wrażenie, że ominą naszych plecach objął w sumie rzadko elektorat. Jest wiele sytuacji w tych akcjach protestu przychodzą politycy Platformy, którzy bardzo chcą mieć z nami zdjęcia, którzy nie wiem oby zdjęcia tłumu i chyba myśli, że jest ich wiec wyborczy w no ale nie zauważyłam, żeby ktokolwiek, jakby miał na to ochotę śledzą mówicie sorry nie będę się zwami fotografował.

[Dominik Słowiński] Oni nie za bardzo się orientują jak kto jest kim oni nigdy się nie zdarzyło, żeby jakiś poseł Platformy nie rozpoznał chciał zrobić sam sobie ze mną zdjęcie dla nich jest ważne to, że ma dużo ludzi przed Sejmem pewnie nie lubią PiS-u, ale niestety to jest ich sposób myślenia ogólnie rzecz biorąc zarazem dziękowali za 1 kawę popatrzeć przecież my nie mamy z nimi tak naprawdę nic wspólnego. Platforma w swojej większości jest do homofobów szowinistów pokazują to zupełnie bez żadnego bez żadnego wstydu.

[A.P.] Wyzwanie dotyczące ustawy aborcyjnej bardzo dobrze pokazała, że był wtedy, kiedy można zagłosować na coś co będzie w jakikolwiek sposób niewygodne to, że po prostu nie głosuje.

No dobrze, ale słuchajcie tak naprawdę demonstracje bardzo ważne i zaangażowanie bardzo ważne decyzje podejmuje się w akcie wyborczym tak.

[A.P.] Ale wiele razy podejmuje się bać się wybrać w tym momencie to nie wiem czy jeszcze będziemy podejmować zakazać ich decyzje, a jeżeli Sąd Najwyższy, który zatwierdza ważność wyborów jest przejęty przez polityków w tym momencie przy władzy, cała i jak i nie mamy czegoś optymizmu w sobie, jeżeli jak ktoś, mówi że zmienimy władzy w wyborach jak wiemy jak nie mamy zgłoszeń nie ma takiego myślenia, że tyle wariant jest jak bohater ma bardzo bym chciała, jakby cieszę się, że są ludzie, którzy w to wierzą.
Aż tak czarno widzisz?
Jaka mu do świadczeń nie ma nie ma chyba nic co przemawiało, że będzie inaczej tak jak dziś wydaje się, jakby to co widzimy przez ostatnie lata ciągle idzie w tym samym kierunku i raczej nie mamy takich scen. Są drobne pozytywne rzeczy, które sama ziemia łapać, że n p. właśnie ta reforma sądownictwa oraz została przesunięta dzięki protestom, ale koniec końców się stała, jakby ten dryf jest cały czas w tym samym kierunku Martyna nie ma też na kogo głosować.
Jest dokładnie będzie w byłej we wzorze wy powinniście stworzyć ruch spotykacie się od dłuższego czasu chcący niechcący, ale ich nazwa domu, aby Huta i Huncwoty, w skrócie HiH.

Dominik, no ty jeszcze nie możesz uczestniczyć...

[D. S.] No nie, ale w sumie jakoś tak w specjalnym to chyba nie robi jak można teraz poza tym, że obserwuje scenę polityczną nie mam wrażenia, że na kole można byłoby właściwe zagłosować, a wybory parlamentarne żona prezydenta jakoś specjalnie nie dają mi perspektywy wydaje mi się, że i na pokazały nam to te 2 lata, kiedy w jakość rozmawiam z ludźmi, którzy są zaangażowani w dolną polityka, że to nie politycy będą zmieniać świat tylko o ewentualnie my ja wierzę akcję bezpośrednią bierze w akcji oddolne i jeżeli będę głosował to będę go zwana polityka, który będzie wrażliwe jak zrobimy to z jakąś większą aktywność przed nami myślę tu tyle no, jakby...

Ja pytam, bo, bo polityka niestety także na tym poziomie aktywu w wyborczego to jest sztuka umorzenia właściwe słowo gra wielkiego kompromisu i czasami trzeba ten kompromis z samym sobą zawrzeć kiedyś idzie do wyborów mam takie wrażenie, a wy? Wiecie, o co chodzi można nie głosować na opozycję albo głosować na prawo i sprawiedliwość myślę, że nie ma takiej partii potknął się każdy jest jednoznaczne filmowe muzyczne mniejsze zło.

Właśnie dla nich jak ja mam taki w wielu wielu moich znajomych ma takie podejście do wyborów w szczególnie szczególnie w ostatnich czasach, że należy głosować niezgodnie ze swoimi przekonaniami tylko właśnie, grając ten gra w z tak głosować na wkład na jedyną partię, która może konkurować z PiS-em, czyli na Platformę. Ja jestem przekonany, że jeżeli ta, że jeżeli ten system demokratyczny ma działać to nie możemy głosować na partię, która nam nie odpowiada kłamie nam w twarz w nie nas nie prezentuje, bo tak, bo głosujemy na swoich reprezentantów.

Dobrze ale, gdybyśmy mieli wrócić do partii HiH wyobraźmy sobie, że powstaje taka partia wiem, że jesteście różni tak jak wszyscy ludzie, ale mimo wszystko gdybyście mogli opisać przynajmniej kilkoma wspólnymi przymiotnikami jak wydobyło partie, jakim powinna mieć takie elementarne podstawy programowe to byłyby to...

[A.P] Sprawiedliwość społeczna niejasne i wszystkie kwestie dotyczące na rzeczy leży pełno życiowych oraz ochronę mniejszości i wszelkiego rodzaju zabezpieczenie społeczne w emerytury opieka zdrowotna itd to chyba wszyscy wierzymy raczej państwo opiekuńcze w tak, czyli ugrupowanie Martyna coś dodać?

Decentralizacja, to oddanie większej władzy w samorządy samorządy z bardzo realne jest normalne Dominik Słowiński kiwa głową coś dodałbyś?

[D.S.] Dziś mała zamożność samorządów część na nią nie bardzo mogę cmentarz dodać no ale zgadza się z tym na takie działanie bardzo, że w bardziej system partyjny bierze lokalny szef, ale taka partia była być w miarę w miarę blisko kresu sympatyzowałem, ale dziś w tomie chodzi, czyli w, dlaczego tak was ryczałt za słowo, bo mam wrażenie, że młody elektorat w Polsce jest niezagospodarowany, bo po prostu nie ma w Polsce nowoczesnej lewicy.

[M.A.j.] W ogóle jest problemem jest też to, że nie ma absolutnie żadnego zaufania do polityków po tym co się stało z głównodowodzącym kodem, czyli właściwie największą siłą oddolna społecznie fenomenalną tak głodny inicjatywą w UE bardzo wyraźnie pokazał, że to, że już środowiska lewicowe w ogóle nie ufało politykom w momencie, kiedy te zaczną się w cudzysłowie bawić polityka to traci zaufanie nawet środowisko sam był zły dęby może PiS nie mógł wymyślić lepszego scenariusza już stało, jakby już okazję Mateusz Kijowski nie jest w tym momencie każdy element żyje chcemy demokracji, więc musimy chcieć Mięciel bez kantów tylko, że każdy, kto będzie chciał się obecnie reprezentanta natychmiast traci zaufanie, bo tak jak pokazuje najnowsza historia i właściwie każda sytuacja, że okazuje się, że obietnice wyborcze obowiązują tylko do czasu, kiedy ktoś zdobędzie stołek zresztą w ogóle czyta pewnie nie bezpodstawnie, ale polskie społeczeństwo społeczeństwa niskiego zaufania i do państwa i chyba też wzajemnego w porównaniu z kraju względem niż w ogóle w to ale my Polacy nie ufają generalnie tak i i wydaje mi się, że właśnie może próbować odbudować zaufanie też na takim codziennym poziomie między między nami co my robimy na ulicy, bo musimy sobie zaufać wierzymy, żeby nie zauważamy jak UE każdy z nas zostanie tam osamotnione okresu, gdy jesteś dała fajnie było widać przy czarnych protestach n p . kiedy Marta Lempart ze strajku kobiet powiedziała nie ma liderki, która będzie tutaj decydować róbcie to lokalnie będą one wam zrobić to dobrze.

Tylko wiecie, jaka jest polityka, żeby miała szansę na dużą skalę zadziałać jakakolwiek partia ruch musi mieć twarz tak działa mechanizm społeczny.

[J.S.] Tak to prawda i fani wspomniałeś o strajku kobiet i usług bałem tak rozmawialiśmy o tym, jaka mogłaby być alternatywa, kto mógłby nas reprezentować środowisko, do którego ja mam z tą procedurą stuprocentowe zaufanie myślę, że bardzo, by było trudno je nadszarpnąć to są ruchy kobiece i jej osoby, które do nich należą i w jakiś sposób tamy kierują się we wszystkich ośrodkach są osobami które, jakby to wiem, że nawet gdyby, gdyby założyły partie doszły do władzy to po prostu te nie zapomnę obowiązuje jest oddalone, po prostu ich postulaty są tak mocno związane w z tym na czym nam zależy, że rzecz, że także że, gdy dane te słowa jedyna jedyna grupa 1 potencjalna partia, do której na, które ja bym głosował z czystym sercem.

Ja bym jeszcze dodała, że nie mają zadłużenia przez trzy miesiące, a podczas swej Koral posłanka Scheuring-Wielgus bardzo przeżywają oczy zyskała taki balon przynosiła przynosiła wszystkie potrzebne rzeczy osobom w sejmie, które strajkowały bez hałasu po cichu groźne dla znudzonych nie mając drżeli wszyscy dorośli w rewanżowym z rodziną chorego na szukaniu Dawida i tym było tak naprawdę moje bardzo duże uznanie dla radnej zachowania, ale z drugiej strony jest to wielki smutek tys 1 pozwala Wielgus 200 chętnych 200 ilu mamy posłów tzw. opozycji i 236 PiS, czyli cała reszta... Gdzie oni są?

W Sejmie, zabarykadowani.

Takie bardzo górnolotne na koniec pytanie, ale chciałbym, żebyście w, jaki sposób się odnieśli jak każdy z was rozumie patriotyzm?

Nie definiuje dla samej siebie samego siebie słowo patriotyzm Jakub dla mnie wyjaśni, dlaczego pytam dla mnie to co robicie wszyscy niezależnie od światopoglądu nie chcę tu się odnosić do i nie chciała, żeby zmylić patriotyzm zna na nas winę za lisem prawda, ale patriotyzm jako dla mnie reprezentujecie patriotyzm, ale to jest moja definicja, a chciałbym poznać waszą.

Dla mnie patriotyzm to jest to jest takie zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo ważny jest rzecz jaką, jaką wartość ma to, że mamy szansę żyć się z w miejscu, którego w grę, w której w tego w kulturze się wychowaliśmy, w którym mamy miejsca, które znamy od dziecka, które możemy odwiedzić to jest dla mnie patriotyzm to takie poczucie że, że jestem tutaj ze swoją rodziną ze swoimi przyjaciółmi jestem bardzo przywiązany do do swoich tzw. małą ojczyznę po.

No dobrze Małgorzata tak, gdybyście mogli krócej?

Dla mnie patriotyzm jest jest połączeniem szacunku do historii kulturę z miłością chęcią, jakiegoś rodzaju walką, nie chcę, żeby to zabrzmiało agresywnie o to, żeby kraj, w którym się urodziłam i szturmem związaną historie gwoździe każdego dnia stało się możliwie lepszy piękniejszy za głównego na płaszczyźnie artystycznej, jakie każdej innej.

Ania?

Cenne dla mnie jest robienie czegoś dla ludzi czy umorzenie nie zgodnie z etymologią samego słowa niezłe dla ojczyzny oratoria Haendla dla ludzi nie interesuje się słowo dla mnie trochę smutne w tym momencie, bo mam wrażenie, że może do odzyskania w nogach utracone naczynie trochę Warta w Rozwadowie Petri z lokalnym, a Polonus to pomaganie przy blokady eksmisji i dbanie o wspólnotowość dbanie o słuchanie siebie nawzajem czułość.

Dominik?

Nerwowo trochę inne zdanie dla mnie patriotyzm zesłany na słowo w zadumie nad dla nacjonalizmu naczynia chce się odwoływać się na sposób do ojczyzny ani do narodu jak bardzo się staram się nawet po prostu ludzi, którzy otaczają mnie, ale też ci, którzy nie znaczy to myślę, że to jest taka bardzo właśnie nowoczesne definicja też wydaje mi się, że patriota zoom ten, o którym często myślimy mówiąc w Polsce to jest dosyć nudna to jest stara wg definicji ja osobiście uważam, że powinniśmy w podrzucie powiedzieć patriotyzm i w ogóle pojęcie narodu i tworzyć wszystko ponad granicami.

Bardzo bardzo wam dziękuję za wizytę w studio Jakub Małgorzata Maria Anna Zofia Martyna Dominik byli państwo moimi gośćmi idziecie jak rozumiem robić swoje dobre słowo dziękuję państwu życzę miłego weekendu dziękuję w imieniu swoim oraz Agaty Jankowskiej słyszymy, że ponownie w poniedziałek kilka minut po piątej w 2 września danie w te i inne audycje możesz odsłuchać
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PIERWSZE ŚNIADANIE W TOK-U

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Aż 60% taniej! Największa obniżka cen TOK FM Premium. Teraz podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam z 60% zniżką!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA