REKLAMA

Komornik u emeryta zajmie mniej pięniędzy

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2018-08-14 11:00
Czas trwania:
01:42 min.
Udostępnij:

Emeryci mogą trochę mniej obawiać się wizyty komornika. Od lipca zmieniły się przepisy, i teraz gwarantują one, że nawet jeśli emeryt jest zadłużony i nie spłaca swoich zobowiązań, komornik musi zostawić do dyspozycji dłużnika więcej pieniędzy niż dotąd. Zniknęły bowiem wartości procentowe - teraz do przepisów wpisana jest konkretna kwota: emerytowi, po potrąceniach na rzecz długu, do dyspozycji musi pozostać nie mniej niż 825 złotych na rękę. To nie koniec zmian. Jeśli emeryt ma długi alimentacyjne - do dyspozycji po zajęciach komorniczych musi mu pozostać 500 złotych. Jeśli ktoś przebywa w domu opieki społecznej - w portfelu musi mu pozostać nie mniej niż 200 złotych. Wszystkie te kwoty co roku będą waloryzowane. A jeśli ktoś ma długi, ale jego emerytura jest mniejsza niż świadczenie minimalne - komornik nie ma prawa zająć ani złotówki. Rozwiń »

Wszystko to ma poprawić sytuację materialną emerytów, szczególnie tych zadłużonych. Druga strona tego medalu może być jednak taka, że dla osób starszych, trudniejszy stanie się dostęp do kredytu bankowego, bo skoro odzyskanie długu staje się trudniejsze, to chęć udzielania pożyczek również może się zmniejszyć. Ryzyko polega na tym, że jeśli emeryci wypadną z pola zainteresowań banków - mogą się nimi zainteresować firmy pożyczkowe, które nie zawsze grają uczciwie, a zaciągnięte u nich długi potrafią być niezwykle drogie. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik finansowy TOK FM. Aleksandra Dziadykiewicz, dzień dobry. Emeryci mogą nieco mniej obawiać się wizyty komornika. Od lipca zmieniły się przepisy i teraz gwarantują one, że nawet, jeżeli emeryt jest zadłużony, nie spłaca swoich zobowiązań, komornik musi zostawić do dyspozycji dłużnika więcej pieniędzy niż dotąd. Rozwiń »
Nigdy bowiem wartości procentowej teraz do przepisów wpisana jest konkretna kwota emerytowi po potrąceniach na rzecz www do dyspozycji musi pozostać, niemniej niż 8 2 5 zł na rękę i to nie koniec zmian, jeżeli emeryt ma długi alimentacyjne tutaj do dyspozycji po zajęciach komorniczych musi pozostać mu 500 zł, jeżeli ktoś przebywa w domu opieki społecznej w portfelu musi zostać nie mniej niż 200 zł wszystkie te kwoty co roku będą waloryzowane, a jeżeli ktoś ma długi, ale jego emerytura jest mniejsza niż świadczenie minimalne, a jest to spora grupa emerytów w Polsce w takim wypadku komornik nie ma prawa zająć ani złotówki wszystko to ma poprawić sytuację materialną emerytów szczególnie tych zadłużonych druga strona tego medalu może być jednak taka, że dla osób starszych trudniejsze staje się dostęp do kredytu bankowego, bo skoro odzyskanie długu staje się trudniejszy to chęć udzielania pożyczek również może się zmniejszyć ryzyko polega na tym, że jeżeli emeryci wypadną z pola zainteresowania banków mogą się nimi zainteresować firmy pożyczkowe, które nie zawsze grają uczciwie, a zaciągnięte u nich długi potrafią być niezwykle drogie przewodnik finansowy to kafelki w Pelplinie w te i inne audycje możesz odsłuchać na tokfm.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA