REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o małym ZUSie. Jak policzyć nową, niższą składkę?

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2018-08-16 11:00
Czas trwania:
01:56 min.
Udostępnij:

Podpis prezydenta złożony - zatem tak zwana ustawa o małym ZUSie zacznie obowiązywać od stycznia przyszłego roku. Rozwiń »

Ma to być forma oddechu od składek na ZUS dla najmniejszych przedsiębiorców, którzy mają niskie przychody. Próg ustalono na dwuipółkrotność minimalnego wynagrodzenia w miesiącu, ale liczony za cały rok, czyli ktoś, kto ma zarejestrowaną działalność i w ciągu całego tego roku jego przychody nie przekroczyły 63 tysięcy złotych, w przyszłym roku będzie mógł opłacać niższe składki na ubezpieczenie społeczne. Rozwiązanie będzie dobrowolne - to przedsiębiorca sam określi, czy chce z niego korzystać, czy nie. I rzeczywiście będzie musiał się nad tym poważnie zastanowić, bo przepisy mówią, że w ciągu 5ciu lat prowadzenia firmy, mały ZUS będzie można płacić maksymalnie przez trzy lata.

Jeśli zdecydujemy się na opłacanie niższego ZUSu, sami musimy wyliczyć wymiar składek. Będzie to wynik działania: średni miesięczny przychód z poprzedniego roku pomnożony przez specjalny współczynnik, którego wielkość poznamy dopiero pod koniec tego roku, a będzie on uzależniony między innymi od prognozawanego przeciętnego wynagrodzenia. Wielkość współczynnika będzie publikowało ministerstwo pracy.

Ile oszczędzimy w stosunku do dzisiejszych zobowiązań wobec ZUSu? To oczywiście zależy od naszych przychodów, im będą wyższe, tym różnica w składkach mniejsza, może to być jednak nawet kilkaset złotych.

No i tutaj przypominam o jeszcze jednym: mały ZUS dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne. Ubezpieczenie zdrowotne i składkę na fundusz pracy zapłacić trzeba w dotychczasowym wymiarze. No i pamiętajmy też, że im mniej składek ubezpieczenia społeczne zapłacimy, tym niższa będzie nasza emerytura w przyszłości. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry podpis prezydenta złożone zatem tzw. ustawa o małym ZUS-ie zacznie obowiązywać od stycznia przyszłego roku to ma być formą oddechu od składek na ZUS dla najmniejszych przedsiębiorców, którzy mają niskie przychody ruchu ustalono na 2 dwukrotność minimalnego wynagrodzenia w miesiącu, ale liczone za cały rok w tym, jeżeli ktoś, kto ma zarejestrowaną działalność w ciągu całego tego roku jego przychody nie Rozwiń » przekroczą 6 3  000 zł w przyszłym roku będzie mógł opłacać niższe składki na ubezpieczenie społeczne rozwiązanie będzie dobrowolne to przedsiębiorca sam określić czy chce z niego skorzystać czy nie w i rzeczywiście będzie działo się nad tym poważnie zastanowić, bo przepisy mówią, że w ciągu 5 lat prowadzenia firmy mały ZUS będzie można płacić maksymalnie przez 3 lata, jeżeli zdecydujemy się na płacenie niższego ZUS-u sami musimy wyliczyć sobie wymiar składek na ubezpieczenie społeczne i będzie to wynik działania i średni miesięczny przychód z poprzedniego roku pomnożony przez specjalny współczynnik, którego wielkość poznamy dopiero pod koniec roku nabędzie on uzależniony m. in . od prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia wielkość współczynnika będzie opublikowało ministerstwo pracy ile oszczędzimy w stosunku do dzisiejszych zobowiązań wobec ZUS-u no oczywiście zależy od naszych przychodów nie będą wyższe tym różnice w składkach będzie mniejsza, ale może to być jednak nawet kilkaset złotych my tutaj wspominam o jeszcze 1 w mały ZUS dotyczy tylko składek na ubezpieczenie społeczne ubezpieczenie zdrowotne składka na fundusz pracy trzeba płacić w dotychczasowym wymiarze nie pamiętajmy także, że im mniej składek na ubezpieczenie społeczne zapłacimy tym w przyszłości niższa będzie nasza emerytura przewodnik finansowy to kre w w te i inne audycje możesz odsłuchać na tokfm Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA