REKLAMA

Użytkowanie wieczyste - do lamusa. Grunty pod mieszkaniami będą własnościowe

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2018-08-29 11:00
Czas trwania:
01:26 min.
Udostępnij:

Użytkowanie wieczyste gruntów - ostatecznie przechodzi do lamusa. Prezydent podpisał już ustawę, na mocy której użytkowanie wieczyste terenów, na których stoją bloki czy domy jednorodzinne, zostanie przekształcone we współwłasność tych gruntów. Zmiana dotyczy ponad dwóch milionów nieruchomości na terenie całej Polski. Cały proces potrwa maksymalnie 20 lat. Mieszkańcy oczywiście będą musieli zapłacić. Rozwiń »

Przekształcenie zacznie obowiązywać z początkiem przyszłego roku, i to właśnie wycena gruntów na pierwszy dzień stycznia będzie wyznacznikiem opłat. Ustawodawca zapewnia, że roczna wysokość opłaty nie będzie się różnić od kwot, które mieszkańcy płacili do tej pory z tytułu użytkowania wieczystego. Wiele osób opłatę traktowało jako haracz i relikt PRLu, bo taka forma jak użytkowanie wieczyste - czyli dom jest mój, ale grunt pod nim już nie, obowiązywała w polskim prawie od lat 60 ubiegłego wieku.

Jak wspomniałam - za cały proces przekształcenia mieszkańcy będą musieli zapłacić. Ustawa przewiduje, że jeśli ktoś spłaci należność wcześniej - będzie mógł skorzystać ze sporego rabatu. Tutaj jednak pojawiają się pierwsze kłopoty. Jakie - o tym w jutrzejszym przewodniku. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik finansowy TOK FM. Aleksandra Dziadykiewicz, dzień dobry. Użytkowanie wieczyste gruntów ostatecznie przechodzi do lamusa. Prezydent podpisał już ustawa o mocy, której użytkowanie wieczyste terenów, na których stoją bloki czy domy jednorodzinne, zostanie przekształcone we współwłasność gruntów. Zmiana dotyczy ponad 2  000 000 nieruchomości na terenie całej Polski. Cały proces potrwa maksymalnie 20 lat, a mieszkańcy za to wszystko oczywiście będą musieli zapłacić. Rozwiń »
Przekształcenie zacznie obowiązywać z początkiem przyszłego roku i to właśnie wycena gruntów na pierwszy dzień stycznia będzie wyznacznikiem wysokości opłat ustawodawca zapewnia, że roczna wysokość opłaty nie będzie różnić od kwot, które mieszkańcy płacili do tej pory z tytułu użytkowania wieczystego wiele osób po opłaty traktowało jak haracz i relikt PRL -u, bo taka forma jak użytkowanie wieczyste, czyli dom jest mój, ale grunt pod nim już nie jest mój obowiązywała w Polskim prawie od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku jak wspomniałam za proces przekształcenia we własności mieszkańcy oczywiście będą musieli zapłacić ustawa przewiduje, że jeżeli ktoś spłaci należność wcześniej niż 20 lat będzie mógł skorzystać ze sporych rabatów tutaj jednak pojawiają się pewne kłopoty ale jakie o tym w jutrzejszym przewodników przewodnik finansowy tokfm 5 w te i inne audycje możesz odsłuchać na tokfm.pl
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Skorzystaj z 40% rabatu, wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i słuchaj wygodniej z telefonu!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA