REKLAMA

Bonifikata przy przekształcaniu gruntów - ile wyniesie? Nie do końca wiadomo

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2018-08-30 11:00
Czas trwania:
01:54 min.
Udostępnij:

We wczorajszym Przewodniku wspominałam o podpisanej już ustawie o przekształceniu gruntów objętych użytkowaniem wieczystym we własność lub współwłasność. Mieszkańcy za taką zmianę będą musieli zapłacić. Maksymalny okres spłaty to 20 lat, a roczna opłata za przekształcenie ma wynosić tyle, ile wynosiła roczna opłata za użytkowanie. Rozwiń »

Ustawodawca zachęca jednak, żeby całą należną opłatę wnieść wcześniej w całości. Przygotował nawet plan bonifikaty: kto spłaci całość w pierwszym roku - zapłaci o 60 procent mniej, w drugim roku - opłata wyniesie 50 procent, w trzecim - bonifikata wyniesie 40 procent należności i tak, z każdym rokiem - wysokość ulgi będzie pomniejszana o 10 punktów procentowych. I tutaj się zatrzymam: bo takie warunki upustu przy opłacie dotyczą tylko tych gruntów, które należą do skarbu państwa.

Tymczasem większość nieruchomości mieszkaniowych jest zlokalizowana na gruntach, które należą do... samorządów. Te również mogą zaproponować bonifikaty dla mieszkańców, jednak tutaj zasad udzielania rabatu nie reguluje ustawa - o udzieleniu bonifikaty i jej wysokości decydować będzie rada gminy czy sejmik. Tymczasem samorządy na razie propozycji w tym zakresie nie mają.

Kłopoty są przynajmniej dwa. Pierwszy jest taki, że przez ustawę przekształceniową, samorządy stracą sporą część stałych do tej pory dochodów z opłacanego przez mieszkańców wieczystego użytkowania. Wcale więc nie muszą być chętne do udzielania dużych rabatów. A drugi problem dotyczy wyceny gruntów. Te potrafią się bardzo różnić nawet między sąsiadującymi gminami, czasem chodzi o tysiące złotych. Może się więc okazać, że właściciele podobnych lokali w podobnych blokach, ale mieszkający na różnych osiedlach w tym samym mieście, za przekształcenie samorządowego gruntu na własność zapłacą kompletnie inne kwoty. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Aleksandra Dziadykiewicz, dzień dobry. We wczorajszym przewodników wspomniałam już o podpisanej ustawie o przekształceniu gruntów objętych użytkowaniem wieczystym we własność lub współwłasność. Mieszkanie za taką zmianę będą musieli zapłacić maksymalny okres spłaty to 20 lat, a roczna opłata za przekształcenie ma wynosić nie więcej niż wynosiła roczna opłata za użytkowanie. Ustawodawca zachęca jednak, żeby całą należną opłatę wnieść wcześniej w całości przygotował nawet plany bonifikaty, kto spłaci całość w pierwszym roku zapłaci 80 % mniej, w drugim roku opłata wyniesie 50 %, w trzecim roku bonifikata wyniesie 40 % należności i tak z każdym rokiem wysokość tej ulgi będzie pomniejszana o 10 punktów procentowych. Rozwiń »
No i tutaj się zatrzymamy, bo takie warunki upustu przy opłacie dotyczą tylko tych gruntów, które należą do skarbu państwa tymczasem większość nieruchomości mieszkaniowych w tym trybie zlokalizowana jest na gruntach, które należą do samorządów to również mogą zaproponować bonifikatę dla mieszkańców tutaj jednak zasad udzielania rabatów nie reguluje ustawa o udzieleniu bonifikaty i wysokości decydować będzie rada gminy czy sejmik tymczasem samorządy na razie takiej propozycji w tym zakresie nie przygotowały, a kłopoty są przynajmniej 2 pierwszy jest taki, że przez ustawę o przekształcenie ową samorządy stracą sporą część stałych do tej pory dochodów z opłaconego przez mieszkańców wieczystego użytkowania wcale, więc samorządy nie muszą być chętne do udzielania dużych rabatów, a drugi problem dotyczy wyceny gruntów te potrafią się bardzo różnić nawet między sąsiadującymi gminami czasem chodzi o różnice nawet tysięcy złotych może się, więc okazać, że właściciele podobnych lokali w podobnych blogach, ale mieszkający na różnych osiedlach w tym samym mieście za przekształcenie Samorządowego gruntu we własność zapłacą kompletnie różne.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Skorzystaj z 40% rabatu, wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i słuchaj wygodniej z telefonu!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA