REKLAMA

Syndrom klasy ekonomicznej - zakrzepica żył głębokich - kto jest najbardziej narażony?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2018-08-28 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:30 min.
Udostępnij:

Zapytałam moich znajomych - czy wiesz co oznacza pojęcie - Syndrom klasy ekonomicznej. Prawie nikt nie wiedział. Jednak połowa z nich wiedziała, że długi lot samolotem może spowodować problemy natury zdrowotnej. Pojawiło się nawet słowo zakrzepica. Jednak statystycznie rzecz biorąc nasza wiedza na temat możliwych konsekwencji długotrwałego unieruchomienia w pozycji siedzącej podczas podróży samochodem, autobusem czy samolotem jest bardzo mała. A mogą być one bardzo poważne; jak zator płuca, a nawet udar mózgu. Rozwiń »

Kto jest najbardziej narażony:
• pasażerowie często latający na długie dystanse,
• świeżo upieczone matki - do 6 tygodni po porodzie
• osoby starsze - po 70. r.ż.
• kobiety przyjmujące hormony - w postaci antykoncepcji bądź hormonalnej terapii zastępczej,
• osoby po udarze,
• pacjenci po niedawno przebytej operacji,
• chorzy na serce lub raka.
Powinniśmy także uważać jeśli mamy:
• choroby autoimmunologiczne
• żylaki nóg,
• mutację genetyczną wpływająca na krzepliwość krwi.
• obciążenie genetyczne zakrzepicą żył głębokich

O tym jakie są pierwsze objawy zakrzepicy i jak jej przeciwdziałać w jutrzejszym odcinku Przewodnika Medycznego przed 14. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Dzień dobry, Ewa Podolska. Zapytałam moich  znajomych, czy wiesz, co oznacza pojęcie Syndrom klasy ekonomicznej. Prawie nikt nie wiedział. Jednak połowa z nich wiedziała, że długi lot samolotem może spowodować problemy natury zdrowotnej. Pojawiło się nawet słowo zakrzepica.
Rozwiń »
Jednak statystycznie rzecz biorąc nasza wiedza na temat możliwych konsekwencji długotrwałego unieruchomienia w pozycji siedzącej podczas podróży samochodem, autobusem czy samolotem jest bardzo mała. A mogą być one bardzo poważne;  jak zator płuca, a nawet udar mózgu.

Kto jest najbardziej narażony? Pasażerowie często latający na długie dystanse, świeżo upieczone matki - do 6 tygodni po porodzie, osoby starsze - po 70. roku życia, kobiety przyjmujące hormony - w postaci antykoncepcji bądź hormonalnej terapii zastępczej, osoby po udarze, pacjenci po niedawno przebytej operacji, chorzy na serce lub raka.. Powinniśmy także uważać jeśli mamy choroby autoimmunologiczne, żylaki nóg, mutację genetyczną wpływająca na krzepliwość krwi, obciążenie genetyczne zakrzepicą żył głębokich.

O tym, jakie są pierwsze objawy zakrzepicy i jak jej przeciwdziałać w jutrzejszym odcinku Przewodnika Medycznego przed 14.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcasty TOK FM oraz radio TOK+Muzyka bez reklam - teraz 40% taniej w zimowej promocji!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA