REKLAMA

Co zapisać w umowie najmu nieruchomości? Np. to, jakiej marki jest lodówka!

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2018-09-12 11:00
Czas trwania:
01:55 min.
Udostępnij:

Wynajmujesz mieszkanie? Podpisz umowę najmu! Tak tak, to uwaga do obu stron transakcji. Jeśli chcemy czuć się bezpiecznie, to czy jesteśmy właścicielami, czy lokatorami - tak samo powinno nam zależeć na tym, żeby domknąć wszystko umową, pod którą złożymy podpisy. Jeśli jesteśmy najemcami - umowa chroni nas na przykład przed nagłym wyrzuceniem na bruk. Rozwiń »

Wzory umów najmu bardzo łatwo znaleźć w internecie, w każdym razie muszą tam być wasze dane: imiona, nazwiska, nr dowodu, adres wynajmowanego mieszkania, jego metraż, długość trwania umowy. Koniecznie zapiszcie stawkę, na jaką się umówiliście, numer konta na które trzeba regulować należności oraz to, która strona reguluje czynsz i rachunki. Jeśli umówiliście się na kaucję - to też powinno znaleźć się w umowie. Jednak w dokumencie warto zapisać także inne rzeczy, które przy myśleniu o wynajmie nie dla wszystkich są intuicyjne!

W umowie warto np. zastrzec, co najemca może, a czego nie może robić w mieszkaniu bez zgody właściciela. Niektórym przemalowanie ścian przez lokatora nie przeszkadza. Ale są i tacy lokatorzy, którzy np mogą próbować zburzyć ścianki działowe, bo nie wpisaliśmy zakazu do umowy... Co więcej: do umowy warto dodać załącznik, czyli protokół zdawczo-odbiorczy. A w nim warto zapisać wszystko to, co zostawiamy lokatorowi w mieszkaniu: lodówka? Oczywiście! Dopiszmy jakiej marki. To samo z telewizorem czy modemem. Czy w mieszkaniu zostawiliśmy meble? Jeśli tak, to jakie - i tak dalej. Takie informacje, spisane czarno na białym, chronią obie strony przed późniejszymi niespodziankami. Umowę podpisują obie strony, każda z nich dostaje swoją kopię. Jeśli wynajmujemy mieszkanie kilku osobom - najlepiej z każdą podpisać osobną umowę. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik finansowy TOK FM. Aleksandra Dziadykiewicz, dzień dobry. Wynajmujesz mieszkanie? Podpisz umowę najmu. Tak tak, to uwaga do obu stron transakcji. Jeśli chcemy czuć się bezpiecznie, to czy jesteśmy właścicielami, czy lokatorami - tak samo powinno nam zależeć na tym, żeby domknąć wszystko umową, pod którą złożymy podpisy. Rozwiń »
Wzory umów najmu bardzo łatwo znaleźć w internecie w każdym razie muszą to być dane obu stron imiona nazwiska numery dowodów adres wynajmowanego mieszkania jego metraż długość trwania umowy koniecznie zapisz się także stawkę na jakość mówiliście numer konta, na które trzeba regulować należności oraz po, która strona reguluje czynsz rachunki, jeżeli umówić się na kaucję po to, też powinno znaleźć się w umowie jednak w dokumencie warto zapisać także inne rzeczy, które przy myśleniu o wynajmie nie dla wszystkich są intuicyjne na pierwszy rzut oka w głowie np. warto zastrzec to najemca może a czego nie może robić w mieszkaniu bez zgody właściciela niektórym przemalowanie ścian przez lokatora w ogóle nie przeszkadza, ale zdarzają się tacy lokatorzy, którzy np. mogą próbować zburzyć ścianki działowe, bo nie wpisaliśmy zakazu do umowy co więcej do umowy warto dodać także załącznik, czyli protokół zdawczo-odbiorczy, a w nim zawarte powinno być wszystko co zostawiamy lokatorowi w mieszkaniu lodówka i oczywiście dopisuje tej marki to samo z telewizorem czy z modelem internetu czy mieszkaniu zostawiliśmy meble i jeżeli tak to, jakie my i t d . takie informacje spisane czarno na białym chronią obie strony przed późniejszymi niespodziankami umowę podpisuje i właściciel najemca każda ze stron dostaje swoją kopię, a jeżeli wynajmujemy mieszkanie kilku osobom to najlepiej z każdą z nich podpisać osobną umowę przewodnik finansowy to kafelki w Pelplinie w te i inne audycje możesz odsłuchać na tokfm
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA