REKLAMA

Obowiązki najemcy i właściciela mieszkania na wynajem określa kodeks cywilny!

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2018-09-13 11:00
Czas trwania:
02:17 min.
Udostępnij:

Wynająłeś od kogoś mieszkanie? Wynająłeś komuś własne mieszkanie? A czy znasz swoje prawa i obowiązki? Rozwiń »
To, że spiszesz umowę najmu, w której wprost umieścisz co może a czego nie może lokator, wcale nie oznacza, że to czego w umowie nie ma - nie istnieje!

Obowiązki obu stron najmu są określone w kodeksie cywilnym. Podstawowa sprawa - to to, że lokator ma obowiązek płacić na czas za wynajem mieszkania, a właściciel - udostępnić lokal ze sprawną instalacją gazową, czy elektryczną, w należytym stanie technicznym. Złamanie tych reguł to podstawa do rozwiązania umowy.

Jeśli jesteś właścicielem: pamiętaj, że duże remonty w mieszkaniu, to Twój obowiązek. Jeśli będzie potrzebna wymiana rur, ogrzewania, okien czy drzwi - to ty powinineś się tym zająć. Jeśli mieszkanie zalało i trzeba wymienić podłogę - to także twoja rola. Jeśli spółdzielnia mieszkaniowa podejmuje jakieś decyzje - to Ty powinieneś je wykonać. No i oczywiście powinieneś zapłacić podatek od zarobków z najmu.

Jeśli jesteś najemcą: po pierwsze dopytaj właściciela o to, jak się zachowa, jeśli np. pęknie rura w mieszkaniu. Jeśli będzie chciał obciążyć ciebie kosztami - poszukaj innego lokum. Pamiętaj jednak, że drobne usterki, które są wynikiem zwykłego używania mieszkania - powinieneś sam załatwiać na bieżąco. Zmieniasz żarówki, naprawiasz cieknący kran. Jeśli chcesz mieć internet czy kablówkę - właściciel może powiedzieć, żebyś zorganizował je samodzielnie. Pamiętaj też, że mieszkanie to cudza własność, powinieneś więc ją szanować. Jeśli mocno pobrudzisz ściany, właściciel może poprosić cię o odmalowanie - albo zrobi to sam, ale koszty pokryje z kaucji, którą mu zostawiłeś.

Pamiętajcie też, że najłatwiej się po prostu ze sobą dogadać. Jeśli znudził ci się kolor ścian w wynajmowanym lokum - zapytaj właściciela, czy możesz przemalować. Jeśli uważasz, ze stolik jest ci już niepotrzebny - zapytaj, czy możesz się go pozbyć. Jeśli przychodzi do właściciela korespondencja - poinformuj go o tym i przekaż mu listy Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik finansowy TOK FM. Aleksandra Dziadykiewicz, dzień dobry. Wynająłeś od kogoś mieszkanie? Wynająłeś komuś własne mieszkanie? A czy znasz swoje prawa i obowiązki?  To, że spiszesz umowę najmu, w której wprost umieścisz co może a czego nie może lokator, wcale nie oznacza, że to czego w umowie nie ma - nie istnieje!  Rozwiń »
Obowiązki obu stron najmu są określone w kodeksie cywilnym podstawowa sprawa podwozie lokator ma obowiązek płacić na czas za wynajem mieszkania, a właściciel ma udostępnić lokal ze sprawną instalacją gazową elektryczną i w należytym stanie technicznym złamanie tych reguł to podstawa do rozwiązania umowy, jeżeli jesteś właścicielem pamiętaj, że duże remonty w mieszkaniu to twój obowiązek, jeżeli będzie potrzebna wymiana rur ogrzewania okien czy drzwi schody powinny się tym zająć, jeżeli mieszkanie zalało trzeba wymienić podłogę to także jest twoja rola, jeżeli spółdzielnia mieszkaniowa podejmuje jakieś decyzje to również właściciel powinien je wykonać myli oczywiście właściciel powinien płacić podatek od dochodów z najmu, jeżeli jesteś najemcą to po pierwsze, zabytek właściciela oto jak zachować się, kiedy np. pęknie rura w mieszkaniu, jeżeli będzie chciał obciążyć siebie kosztami lepiej poszukaj innego lokum pamiętaj jednak, że drobne usterki, które są wynikiem zwykłego użytkowania mieszkania powinien się załatwić sam na bieżąco to ty lokatorzy zmieniał żarówki do tych naprawiać cieknący kran i t d. jeżeli chcesz mieć w mieszkaniu internet czy kablówkę właściciel może powiedzieć, żeby zorganizował sobie samodzielnie pamiętaj też, że mieszkanie to cudza własność powinien być, więc to szanować, jeżeli mocno pobrudzić ściany właściciel może poprosić o odmalowanie albo zrobi to samo, ale koszty pokryje z kaucji, którą na początku 2 zostawił aż pamiętajcie też, że najłatwiej się po prostu ze sobą dogadać, jeżeli zgodził się kolor ścian w wynajmowanym lokum ze zgody właściciela czy możesz przemalować, jeżeli uważasz, że stolik jest już ci niepotrzebne są być może się go pozbyć, a jeżeli n p . do właściciela przychodzi jakaś korespondencja to po prostu poinformuje go o tym i przekaż mu listy przewodnik finansowy pokazał w te i inne audycje możesz odsłuchać na tokfm
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA