REKLAMA

Właściciel wynajmowanego mieszkania powinien płacić podatek

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2018-09-14 11:00
Czas trwania:
02:03 min.
Udostępnij:

Sporo już w tym tygodniu w Przewodniku mówiłam o wynajmowaniu mieszkań - to ten jeden temat też koniecznie musi się pojawić. A mam na myśli podatek dochodowy, czyli PIT, który powinna płacić osoba wynajmująca komuś mieszkanie. Skoro zdecydowaliśmy się udostępnić komuś własny lokal - powinniśmy zgłosić to w urzędzie skarbowym. Do wyboru mamy dwie formy opodatkowania - stawkę ryczałtową, która wynosi 8,5 proc. dochodu - jeśli jednak chcemy rozliczać się ryczałtowo, musimy zgłosić to w urzędzie w styczniu. Druga metoda opodatkowania - to skala podatkowa PIT, czyli 18 lub 32 proc, jeśli w sumie nasze dochody z pracy oraz z najmu przekroczą rocznie 85 tysięcy. W tym drugim wypadku możemy jednak korzystać z różnych odliczeń - np. jeśli przeprowadzimy gruntowny remont wynajmowanego mieszkania i zachowamy faktury - możemy wpisać to w koszt uzyskania przychodu. Rozliczając się według skali powinniśmy jednak pamiętać, że co miesiąc powinniśmy odprowadzać do fiskusa zaliczki na podatek. Jeśli o tym zapomnimy, to w corocznym rozliczeniu PITów może nas zaskoczyć, że mamy spory podatek do zapłaty. Rozwiń »

Mieszkanie możemy wynajmować również jako firma - jeśli rejestrujemy pod to działalność gospodarczą, możemy korzystać ze skali podatkowej, lub 19 proc. podatku liniowego.

Wiele osób obowiązek zapłaty podatku dochodowego od wynajmu lekceważy. Podjęcie takiego ryzyka może jednak napytać nam biedy - jeśli fiskus np. na skutek donosu od sąsiada, dowie się, że zarabiamy na wynajmie, ale nie oddajemy fiskusowi co mu należne - to nie dość, że będziemy musieli zapłacić zaległy podatek, to jeszcze dojdą do tego kary. Skarbówka może kontrolować podatnika w sprawie nieujawnionych przychodów 10 lat wstecz. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik finansowy TOK FM. Aleksandra Dziadykiewicz, dzień dobry.  Sporo już w tym tygodniu w Przewodniku mówiłam o wynajmowaniu mieszkań - to ten jeden temat też koniecznie musi się pojawić. A mam na myśli podatek dochodowy, czyli PIT, który powinna płacić osoba wynajmująca komuś mieszkanie. Skoro zdecydowaliśmy się udostępnić komuś własny lokal - powinniśmy zgłosić to w urzędzie skarbowym. Rozwiń »
Do wyboru mamy 2 formy opodatkowania stawkę ryczałtową, która wynosi 8 % dochodu, jeżeli jednak chcemy rozliczać się ryczałtowo to trzeba zgłosić w urzędzie w styczniu druga metoda opodatkowania to skala podatkowa PIT, czyli 18 % lub 32 % podatku, jeżeli w sumie nasze dochody z pracy oraz z najmu rośnie przekroczą 85  000 zł w przypadku rozliczania się skalą podatkową możemy jednak korzystać z różnych odliczeń np. jeżeli przeprowadzimy gruntowny remont wynajmowanego mieszkania i zachowane faktury możemy wpisać do kosztów uzyskania przychodu rozliczając się wg skali powinniśmy jednak pamiętać również o tym, żeby co miesiąc odprowadzać do fiskusa zaliczki na podatek, jeżeli o tym, zapomnimy to w corocznym rozliczeniu PIT-ów może nas zaskoczyć, że mamy spory podatek do dopłacenia mieszkania możemy wynajmować oczywiście również jako firma, jeżeli podporą rejestrujemy działalność gospodarczą możemy korzystać ze skali podatkowej albo z 19 %o wego podatku liniowego wiele osób obowiązek zapłaty podatku dochodowego od wynajmu lekceważy, ale podjęcie takiego ryzyka możemy wydać nam wiedzy, jeżeli fiskus n p . na skutek donosu sąsiada, bo wierzcie, że zarabiamy na wynajmie, ale nie oddajemy fiskusowi co jemu należne to nie dość, że będziemy musieli zapłacić zaległy podatek to jeszcze dojdą do tego kary skarbówka może kontrolować podatnika w sprawie nieujawnionych przychodów i 10 lat wstecz przewodnik finansowy pokazał w te i inne audycje możesz odsłuchać na tokfm
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!!

Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA