REKLAMA

Testy 5G w Polsce

Przewodnik Technologiczny TOK FM
Data emisji:
2018-09-12 18:00
Prowadzący:
Czas trwania:
01:03 min.
Udostępnij:

W Polsce ruszają testy sieci 5G, czyli kolejnego etapu szybkiego przesyłu danych drogą radiową. W Gliwicach takie testy przeprowadziły firmy Huawei i Orange. Działanie technologii sprawdzano w gęstej miejskiej zabudowie i w takich warunkach osiągnięto przez z prędkością 1,5 gigabita na sekundę, czyli prawie 2 razy więcej niż w standardzie 4G LTE u tego operatora. Natomiast od 5G generalnie oczekuje się jeszcze szybszych prędkości, nawet dziesięciokrotnie wyższych niż 4G w Europie. Komercyjnie działa w fińskim mieście Tempere oraz w stolicy Estonii Tallinie, a smartfony obsługujące ten standard powinny pojawić się w szerszej ofercie w przyszłym roku. Szybki internet jest potrzebny w rozwoju internetu rzeczy, czyli inaczej mówiąc po prostu urządzeń komunikujących się ze sobą za pomocą sieci, w tym np. autonomicznych samochodów.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik technologiczny TOK FM. Karolina Głowacka, dzień dobry. Szybko, szybciej 5G. W Polsce ruszają testy sieci 5G, czyli kolejnego etapu szybkiego przesyłu danych drogą radiową. W Gliwicach takie testy przeprowadziły firmy Huawei i Orange. Działanie technologii sprawdzano w gęstej miejskiej zabudowie i w takich warunkach osiągnięto przez z prędkością 1,5 gigabita na sekundę, czyli prawie 2 razy więcej niż w standardzie 4G LTE u tego operatora. Natomiast od 5G generalnie oczekuje się jeszcze szybszych prędkości, nawet dziesięciokrotnie wyższych niż 4G w Europie. Komercyjnie działa w fińskim mieście Tempere oraz w stolicy Estonii Tallinie, a smartfony obsługujące ten standard powinny pojawić się w szerszej ofercie w przyszłym roku. Szybki internet jest potrzebny w rozwoju internetu rzeczy, czyli inaczej mówiąc po prostu urządzeń komunikujących się ze sobą za pomocą sieci, w tym np. autonomicznych samochodów. Rozwiń »
Do usłyszenia, przewodnik technologiczny TOK FM.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TECHNOLOGICZNY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA