REKLAMA

Nadciśnienie - pierwsze objawy i konsekwencje

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2018-09-25 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:18 min.
Udostępnij:

Nadciśnienie tętnicze nie boli. Wkrada się powoli, cicho, gdy jest odkryte, często już spowodowało nieodwracalne zmiany w narządach wewnętrznych. Czasami jednak pojawiają się pierwsze objawy. Bądźmy czujni, jeśli mamy zawroty głowy lub ból zlokalizowany w tyle głowy, pojawia się szum w uszach lub mroczki przed oczami, a także bezsenność i krwawienie z nosa, kołatanie serca, nagłe zaczerwienie twarzy - choć mogą oznaczać zupełnie coś innego, mogą być także zwiastunami nadciśnienia tętniczego. Rozwiń »

Najgroźniejsze konsekwencje nadciśnienia to zawał i udar. Nadciśnienie dwu-, trzykrotnie zwiększa ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca, ponieważ nasila miażdżycę tętnic wieńcowych. Zwiększa niebezpieczeństwo powstania tętniaka aorty oraz niewydolności serca. Z kolei do niewydolności nerek może prowadzić spowodowany przez nadciśnienie uszkodzenie naczyń krwionośnych. Może być ono także przyczyną uszkodzenia naczyń tętniczych siatkówki w oku i pogorszenia się wzroku. Raz w roku w mierzmy sobie ciśnienie krwi. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik TOK FM na zdrowie. Dzień dobry, Ewa Podolska. Nadciśnienie tętnicze nie boli. Wkrada się powoli, cicho, gdy jest odkryte, często już spowodowało nieodwracalne zmiany w narządach wewnętrznych. Czasami jednak pojawiają się pierwsze objawy. Bądźmy czujni, jeśli mamy zawroty głowy lub ból zlokalizowany w tyle głowy, pojawia się szum w uszach lub mroczki przed oczami, a także bezsenność i krwawienie z nosa, kołatanie serca, nagłe zaczerwienie twarzy - choć mogą oznaczać zupełnie coś innego, mogą być także zwiastunami nadciśnienia tętniczego. Rozwiń »
Najgroźniejsze konsekwencje nadciśnienia to zawał i udar. Nadciśnienie dwu-, trzykrotnie zwiększa ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca, ponieważ nasila miażdżycę tętnic wieńcowych. Zwiększa niebezpieczeństwo powstania tętniaka aorty oraz niewydolności serca. Z kolei do niewydolności nerek może prowadzić spowodowany przez nadciśnienie uszkodzenie naczyń krwionośnych. Może być ono także przyczyną uszkodzenia naczyń tętniczych siatkówki w oku i pogorszenia się wzroku. Raz w roku w mierzmy sobie ciśnienie krwi.

Do usłyszenia jutro przed 14.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Aż 60% taniej! Największa obniżka cen TOK FM Premium. Teraz podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam z 60% zniżką!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA