REKLAMA

Serce - siedlisko uczuć czy tylko pompa?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2018-09-27 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:18 min.
Udostępnij:

W najbliższą niedzielę obchodzimy światowy dzień serca. Serce - samo słowo budzi już emocje. A w jakich kontekstach występuje? Mieć serce do czegoś, serce na dłoni, kamień spadł w serca, otworzyć przed kim serce, podbić serce, zranić, o kimś złym mówimy mówimy: ten człowiek nie ma serca. Serce - symbol uczuć, miłości, dobroci. Rozwiń »

Serce to nie jest taki sam narząd jak inne, a jednak dla lekarza serce to po prostu mięsień tłoczący krew. Fakt, że najważniejszy. Serce wzorcowe to takie, przez które przepływa 6 l krwi na minutę i kurczy i rozkurcza się się 70 razy na minutę. A czy wiedzą państwo, ile krwi serce pompuje każdego dnia? Ponad 6 ton krwi, która tętnicami i żyłami przemierza nawet 100 000 km. Bez niej nasz organizm umiera. To serce dostarcza pośrednio w każdej komórce organizmu życiodajne paliwo: tlen. Bez tlenu niemożliwie jest utrzymanie jakiejkolwiek aktywności naszego organizmu na poziomie komórek, tkanek, organów i układów. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik TOK FM Na zdrowie. Dzień dobry, Ewa Podolska. W najbliższą niedzielę obchodzimy światowy dzień serca. Serce - samo słowo budzi już emocje. A w jakich kontekstach występuje? Mieć serce do czegoś, serce na dłoni, kamień spadł w serca, otworzyć przed kim serce, podbić serce, zranić, o kimś złym mówimy mówimy: ten człowiek nie ma serca. Serce - symbol uczuć, miłości, dobroci. Rozwiń »
Serce to nie jest taki sam narząd jak inne, a jednak dla lekarza serce to po prostu mięsień tłoczący krew. Fakt, że najważniejszy. Serce wzorcowe to takie, przez które przepływa 6 l krwi na minutę i kurczy i rozkurcza się się 70 razy na minutę. A czy wiedzą państwo, ile krwi serce pompuje każdego dnia? Ponad 6 ton krwi, która tętnicami i żyłami przemierza nawet 100 000 km. Bez niej nasz organizm umiera. To serce dostarcza pośrednio w każdej komórce organizmu życiodajne paliwo: tlen. Bez tlenu niemożliwie jest utrzymanie jakiejkolwiek aktywności naszego organizmu na poziomie komórek, tkanek, organów i układów.

Do usłyszenia jutro przed 14.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Aż 60% taniej! Największa obniżka cen TOK FM Premium. Teraz podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam z 60% zniżką!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA