REKLAMA

Zgaga - a cóż to takiego?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2018-10-01 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:32 min.
Udostępnij:

Czy zdarzyło się wam, że rano po przebudzeniu czuliście pieczenie przełyku, gorzki, Kwaśny posmak w ustach? Uczucie zwanej zgagą może wystąpić także po jedzeniu, zwykle po wybraniu pozycji leżącej. Czasami mogą się dołączyć palące bóle za mostkiem, w nadbrzuszu i przyczyną tego objawu jest cofanie się kwaśnego soku żołądkowego z żołądka z powrotem do przełyku, wbrew kierunkowi fal perystaltycznych. Rozwiń »

Jeśli objawy są sporadyczne po ciężkim obfitym posiłku nie jest choroba, tylko reakcja organizmu na przeciążenie żołądka, jeden z objawów niestrawności, kiedy to w żołądku powstała zbyt duża ilość kwasu. Reakcja ta jest bardzo indywidualna, często zgaga występuje po połączeniu cukru i kiepskiej jakości tłuszczu w gotowych ciastach. Są osoby, które mają zgagę po kawie, ktoś inny może mieć zgagę po zjedzeniu jabłek. Nadmiar jedzenia w żołądku podnosi ciśnienie w jamie brzusznej i sprzyja cofaniu się treści pokarmowej do przełyku, co nasila zgagę. Na zgagę właśnie, ze względu na owo podwyższone ciśnienie, cierpią często osoby otyłe i kobiety w ciąży. Doraźnym remedium na taką sporadyczną zgagę są środki zobojętniające kwas żołądkowy. Jeśli jednak zgaga występuje często, po prawie każdym posiłku, oznacza to, że mamy już do czynienia z chorobą refluksową. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik TOK FM na zdrowie. Dzień dobry, Ewa Podolska. Czy zdarzyło się wam, że rano po przebudzeniu czuliście pieczenie przełyku, gorzki, Kwaśny posmak w ustach? Uczucie zwanej zgagą może wystąpić także po jedzeniu, zwykle po wybraniu pozycji leżącej. Czasami mogą się dołączyć palące bóle za mostkiem, w nadbrzuszu i przyczyną tego objawu jest cofanie się kwaśnego soku żołądkowego z żołądka z powrotem do przełyku, wbrew kierunkowi fal perystaltycznych. Rozwiń »
Jeśli objawy są sporadyczne po ciężkim obfitym posiłku nie jest choroba, tylko reakcja organizmu na przeciążenie żołądka, jeden z objawów niestrawności, kiedy to w żołądku powstała zbyt duża ilość kwasu. Reakcja ta jest bardzo indywidualna, często zgaga występuje po połączeniu cukru i kiepskiej jakości tłuszczu w gotowych ciastach. Są osoby, które mają zgagę po kawie, ktoś inny może mieć zgagę po zjedzeniu jabłek. Nadmiar jedzenia w żołądku podnosi ciśnienie w jamie brzusznej i sprzyja cofaniu się treści pokarmowej do przełyku, co nasila zgagę. Na zgagę właśnie, ze względu na owo podwyższone ciśnienie, cierpią często osoby otyłe i kobiety w ciąży. Doraźnym remedium na taką sporadyczną zgagę są środki zobojętniające kwas żołądkowy. Jeśli jednak zgaga występuje często, po prawie każdym posiłku, oznacza to, że mamy już do czynienia z chorobą refluksową. Więcej o niej jutro przed 14.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam, oraz sprawdź jak działa nowe internetowe radio TOK+Muzyka. Wybierz pakiet Standardowy i słuchaj wygodniej w aplikacji!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA