REKLAMA

Zgaga - choroba refluksowa - mechanizmy fizjologiczne

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2018-10-02 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:17 min.
Udostępnij:

Dokuczliwe palenie w przełyku, czyli znana powszechnie zgaga dopada wielu z nas. Najczęstsza przyczyna to obfity, ciężkostrawny posiłek. Co jednak, kiedy zgaga pojawia się wyjątkowo często i nie jest związana z nadmiarem pokarmu, a rano budzimy się z uczuciem kwaśnego smaku w ustach? To może być objaw choroby. Rozwiń »

O chorobie refluksowej w Przewodniku TOK FM Na Zdrowie opowie państwu Ewa Podolska. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik TOK FM, na zdrowie. Dzień dobry, Ewa Podolska. Wczoraj powiedzieliśmy, że jeśli dokuczliwe palenie w przełyku, czyli zgaga występuje sporadycznie tylko po obfitym posiłku możemy ją traktować jako naturalną reakcją organizmu. Jeśli jednak pojawia się często, w ciągu dnia cierpimy na odbijaniu, a rankiem budzimy się z odczuciem kwaśnego, gorzkiego smaku w ustach, to jest to już problem. Najprawdopodobniej cierpimy na chorobę refluksową.
Rozwiń » style="font-size: 12.8px;">
Polega ona na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku dzieje się tak, iż jest osłabiony mięsień znajdujący się pomiędzy przełykiem, a żołądkiem, który w prawidłowo funkcjonującym organizmie rósł kurs w czasie podczas przeszukania pokarmu i kurczy zaraz po połknięciu w przypadku, gdy mniejsi staje się słabszy nie jest w stanie skusić się całkowicie i stworzyć barierę pomiędzy przełykiem, a żołądki dochodzi wówczas do cofania się treści pokarmowej żołądka pokarmu i soków żołądkowych oraz podrażnienia błony śluzowej przełyku jest to, więc zaburzenie funkcji przełyku, za którą odpowiada zwierać zarzuca pokarmy do wnętrza układ więcej o chorobie refluksowej jutro przed 14.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Skorzystaj z 40% rabatu, wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i słuchaj wygodniej z telefonu!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA