REKLAMA

Choroba refluksowa - nie lekceważmy jej!

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2018-10-04 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:25 min.
Udostępnij:

W tym tygodniu tematem przewodnika medycznego jest choroba refluksowa przełyku. Przypomnijmy, jest to zespół dolegliwości wywołanych zarzucaniem treści żołądkowej do przełyku. Wraz z połkniętym wcześniej pokarmem do przełyku wraca także wytwarzany w żołądku kwas solny, enzymy trawienne, powodując pieczenie, czyli tzw. zgagę. Rozwiń »

Ryzyko pojawienia się choroby refluksowej zwiększa nieprawidłowa czynność dolnego zwieracza przełyku, zaburzenia opróżniania żołądka, otyłość, ciąża. Do wystąpienia choroby refluksowej mogą również przyczynić się niektóre leki, m. in. tabletki antykoncepcyjne, leki stosowane w chorobach serca i nadciśnieniu tętniczym. Choroby nie wolno lekceważyć. Nieleczony refluks to przewlekły stan zapalny, który prowadzi do uszkodzenia przełyku, czego efektem mogą być stany przedrakowe, a nawet rak przełyku. Szacuje się, że choroba refluksowa sześciokrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia raka gruczołowego przełyku, pięciokrotnie raka złącza żołądkowo-przełykowego oraz dwukrotnie raka płaskonabłonkowego przełyku. Jak diagnozuje się chorobę refluksową? Jutro przed 14. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik TOK FM na zdrowie. Ewa Podolska. W tym tygodniu tematem przewodnika medycznego jest choroba refluksowa przełyku. Przypomnijmy, jest to zespół dolegliwości wywołanych zarzucaniem treści żołądkowej do przełyku. Wraz z połkniętym wcześniej pokarmem do przełyku wraca także wytwarzany w żołądku kwas solny, enzymy trawienne, powodując pieczenie, czyli tzw. zgagę. Rozwiń »
Ryzyko pojawienia się choroby refluksowej zwiększa nieprawidłowa czynność dolnego zwieracza przełyku, zaburzenia opróżniania żołądka, otyłość, ciąża. Do wystąpienia choroby refluksowej mogą również przyczynić się niektóre leki, m. in. tabletki antykoncepcyjne, leki stosowane w chorobach serca i nadciśnieniu tętniczym. Choroby nie wolno lekceważyć. Nieleczony refluks to przewlekły stan zapalny, który prowadzi do uszkodzenia przełyku, czego efektem mogą być stany przedrakowe, a nawet rak przełyku. Szacuje się, że choroba refluksowa sześciokrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia raka gruczołowego przełyku, pięciokrotnie raka złącza żołądkowo-przełykowego oraz dwukrotnie raka płaskonabłonkowego przełyku. Jak diagnozuje się chorobę refluksową? Jutro przed 14.

Przewodnik TOK FM i na zdrowie
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Skorzystaj z 40% rabatu, wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i słuchaj wygodniej z telefonu!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA