REKLAMA

Jak leczymy chorobę refluksową ?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2018-10-09 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:38 min.
Udostępnij:

Dzisiaj o leczeniu farmakologicznym choroby refluksowej. Stosuje się trzy rodzaje leków. Po pierwsze: leki, które zmniejszają wydzielanie kwasu solnego. W ten sposób do przełyku dostaje się mniej kwasu. Muszą być one przyjmowane na czczo, w zalecanych dawkach przez okres 2 do 4 tygodni. Po drugie: w leki alkalizujące, czyli odkwaszające. Zobojętniają kwasowość treści żołądka, poza tym pokrywają błonę śluzową warstwę ochronną i chwilowo zmniejszają nasilone objawy refluksu. Po trzecie: leki profilaktyczne, czyli przyspieszające opróżnienie żołądka. Odpowiadają one za zwiększenie napięcia dolnego zwieracza przełyku. Usprawniają perystaltykę przełyku, aktywizują żołądek do szybkiego pozbywania się jego treści. Rozwiń »
Jeśli leki nie przynoszą efektów, często podejmuje decyzję o leczeniu chirurgicznym. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik TOK FM na zdrowie. Dzień dobry, Ewa Podolska. Dzisiaj o leczeniu farmakologicznym choroby refluksowej. Stosuje się trzy rodzaje leków. Po pierwsze: leki, które zmniejszają wydzielanie kwasu solnego. W ten sposób do przełyku dostaje się mniej kwasu. Muszą być one przyjmowane na czczo, w zalecanych dawkach przez okres 2 do 4 tygodni. Po drugie: w leki alkalizujące, czyli odkwaszające. Zobojętniają kwasowość treści żołądka, poza tym pokrywają błonę śluzową warstwę ochronną i chwilowo zmniejszają nasilone objawy refluksu. Po trzecie: leki profilaktyczne, czyli przyspieszające opróżnienie żołądka. Odpowiadają one za zwiększenie napięcia dolnego zwieracza przełyku. Usprawniają perystaltykę przełyku, aktywizują żołądek do szybkiego pozbywania się jego treści. Rozwiń »
Jeśli leki nie przynoszą efektów, często podejmuje decyzję o leczeniu chirurgicznym. Do metod chirurgicznego leczenia refluksu zaliczamy laparoskopię, gastroplikację oraz metodę ultradźwiękową aparatem Stretla. Laparoskopia w tym wypadku polega na pobraniu dna żołądka i owinięciu go wokół dolnego odcinka przełyku. Gastroplikacja powoduje zwężenie żołądka pod nietrzymającym zwieraczem. W metodzie ultradźwiękowej ultradźwięki o wysokiej częstotliwości dają efekt pogrubienia przełyku i robi się w niej mniej miejsca.

Przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku przed 14.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Posłuchaj o tym, co ważne w TOK FM Premium. Teraz podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam 40% taniej! Bądź na bieżąco.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA