REKLAMA

Wzrok - przestańmy na okrągło wpatrywać się w małe ekraniki!

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2018-10-12 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:55 min.
Udostępnij:

Czy umiemy dbać o wzrok? Nie. Czy wiemy o tym, jak ważne jest ograniczanie korzystania z tabletów i smartfonów, ponieważ wyświetlacze emitują dawkę niebieskiego światła, które jest szkodliwe? Czy robimy sobie przerwę podczas pracy przed komputerem? Pytania retoryczne. Rozwiń »

Jak mówi Ewa Podolska, cytując prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego: "jesteśmy dziś bardziej narażeni na wady wzroku niż kiedyś. Obecne pokolenie jest pokoleniem okularników krótkowzroczność stała się epidemią naszych czasów, szczególnie u dzieci i młodzieży. Winne temu zjawisku jest przebywanie dzieci przez większość czasu w sztucznym oświetleniu i praca z bliska, zamiast zabawy na dworze. W Polsce wadę wzroku ma już ponad 50% uczącej się młodzieży".

Musimy zacząć działać, by powstrzymać tę tendencję. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik TOK FM na zdrowie. Dzień dobry, Ewa Podolska. Wczoraj obchodziliśmy światowy dzień wzroku. Czy umiemy dbać o wzrok? Nie. Czy wiemy o tym, jak ważne jest ograniczanie korzystania z tabletów i smartfonów, ponieważ wyświetlacze emitują dawkę niebieskiego światła, które jest szkodliwe? Czy robimy sobie przerwę podczas pracy przed komputerem? Pytania retoryczne.  Rozwiń »
Zacytuję słowa prof. Iwony Grabskiel-Liberek, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego: "jesteśmy dziś bardziej narażeni na wady wzroku niż kiedyś. Obecne pokolenie jest pokoleniem okularników krótkowzroczność stała się epidemią naszych czasów, szczególnie u dzieci i młodzieży. Winne temu zjawisku jest przebywanie dzieci przez większość czasu w sztucznym oświetleniu i praca z bliska, zamiast zabawy na dworze. W Polsce wadę wzroku ma już ponad 50% uczącej się młodzieży". Musimy zacząć działać, by powstrzymać tę tendencję. Np. ministerstwo edukacji na Tajwanie, gdzie aż 80% młodzieży ma wadę wzroku, w 2012 roku wprowadziło w szkołach obowiązkowe lekcje na świeżym powietrzu oraz przerwy w pracy z bliska, wg zasady 30-10, czyli: 30 minut pracy i 10 minut przerwy. Każdego dnia Tajwańscy uczniowie spędzają na świeżym powietrzu 90 minut, co w skali tygodnia daje już 11 godzin zajęć lekcyjnych pod gołym niebem. Dzięki tym działaniom liczba uczniów z wadą krótkowzroczności w pierwszych klasach zmniejszyła się z 50% do 45.

Niestety, problem dysfunkcji narządu wzroku jest dużo szerszy i dotyka nas wszystkich, bez względu na wiek.

Prof. Iwona Grabska-Liberek będzie moim gościem w programie u TOKtora jutro o szesnastej, a ja zapraszam do słuchania przewodnika medycznego od poniedziałku do piątku przed 14.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA