REKLAMA

Nowe oznaczenia benzyny na stacjach paliw

Przewodnik Drogowy TOK FM
Data emisji:
2018-10-15 11:00
Prowadzący:
Czas trwania:
01:32 min.
Udostępnij:

Od 12 października poszczególne rodzaje paliw, muszą być oznaczone w jednolity sposób na wszystkich ogólnodostępnych stacjach paliw w całej Unii europejskiej. Odpowiednia dyrektywa unijna, wprowadziła symbole, które muszą znajdować się na dystrybutorach. Rozwiń »

Obowiązek wprowadzenia nowych etykiet nie oznacza, że w Polsce automatycznie znikną stare. Jednak w wielu krajach Unii Europejskiej znajdziemy tylko te nowe, więc warto je znać. O nowych oznaczeniach dla oleju napędowego i paliw gazowych opowiem w następnym przewodniku drogowym. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik drogowy TOK FM. Krzysztof Woźniak, dzień dobry. Czy kierowcy, którzy w ostatnich dniach byli na stacjach paliw zauważyli jakąś nowość na dystrybutorach? Nie, nie chodzi mi oceny. Od 12 października poszczególne rodzaje paliw muszą być oznaczone w jednolity sposób na wszystkich ogólnodostępnych stacjach paliw w całej Unii Europejskiej. Odpowiednia dyrektywa unijna wprowadziła symbole, które muszą znajdować się na dystrybutorach.  Rozwiń »
A więc: nowe oznaczenia benzyny są z etykietą w kształcie kółka i mają 3 symbole: E5 - benzyna maksymalnej zawartości biokomponentów do 5%. Tak oznaczone są benzyny u nas znane jak BP 95 i 98, czyli ta najpopularniejsze. E10 - benzyna maksymalnej zawartości biokomponentów do 10%. Jest też oznaczenie E85 - to paliwo oparte głównie na biokomponentach i do zasilania silników typu flexi full. Takich aut na rynku polskim jest bardzo mało. W Polsce dystrybutor jest tym paliwem były oznaczone jako bio 85. 

Proszę się nie obawiać: obowiązek wprowadzenia nowych etykiet nie oznacza, że w Polsce automatycznie znikną stare. Jednak w wielu krajach Unii Europejskiej znajdziemy tylko te nowe, więc warto je znać. O nowych oznaczeniach dla oleju napędowego i paliw gazowych opowiem w następnym przewodniku drogowym. Pozdrawiam! 

Przewodnik drogowy w tokfm. Te i inne audycje możesz odsłuchać na tokfm.pl.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK DROGOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Aż 60% taniej! Największa obniżka cen TOK FM Premium. Teraz podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam z 60% zniżką!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA