REKLAMA

Dziś 15.10 - Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2018-10-15 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:53 min.
Udostępnij:

15 października obchodzimy Europejski dzień walki z rakiem piersi. Ma przypominać kobietom o wpływie stylu życia na ich zdrowie oraz konieczność zachowania tzw. czujności onkologicznej. Rozwiń »

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie i najczęstszą przyczyną zgonu, a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 mln kobiet, a ponad 500 000 umiera z tego powodu. Największą zachorowalność na raka sutka notuje się w krajach uprzemysłowionych: Belgia, Dania, Holandia, Niemcy, Wielka Brytania. Najmniej zachorowań występuje w krajach Afryki i Azji południowo-wschodniej. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik TOK FM na zdrowie. Dzień dobry, Ewa Podolska. Październik od wielu lat, a dokładnie od roku 1985, nazywany jest miesiącem świadomości raka piersi. Symbolem walki z rakiem piersi jest różowa wstążka - stąd nieraz określenie "różowy październik". 15 października, dzisiaj, obchodzimy Europejski dzień walki z rakiem piersi. Ma przypominać kobietom o wpływie stylu życia na ich zdrowie oraz konieczność zachowania tzw. czujności onkologicznej. Rozwiń »
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie i najczęstszą przyczyną zgonu, a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 mln kobiet, a ponad 500 000 umiera z tego powodu. Największą zachorowalność na raka sutka notuje się w krajach uprzemysłowionych: Belgia, Dania, Holandia, Niemcy, Wielka Brytania. Najmniej zachorowań występuje w krajach Afryki i Azji południowo-wschodniej.

W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń, jeśli idzie o przedwczesną umieralność kobiet. Rak piersi występuje również u mężczyzn, choć bardzo rzadko. Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed czterdziestym piątym rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po pięćdziesiątym roku życia. W Polsce jest to 80% pacjentek. Decydujące znaczenie, jeśli chodzi o profilaktykę w kontekście zapobiegania rozwojowi zaawansowanego nowotworu piersi, ma jego diagnostyka i wczesne wykrycie, oparty na regularnie przeprowadzanych badaniach mammograficznych.

Więcej jutro przed 14.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i słuchaj wygodniej z telefonu!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA