REKLAMA

Rak piersi - oglądaj i badaj swoje piersi

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2018-10-17 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:19 min.
Udostępnij:

W tym tygodniu przewodnik medyczny jest poświęcony rakowi piersi, jako że październik jest miesiącem świadomości raka piersi. Guzy nowotworowe nie bolą. Rak piersi przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Stąd tak ważne jest samobadanie piersi. Rozwiń »

Jest szansa, że kobieta sama wyczuje jakąś zmianę, grudkę, guzek, którego do tej pory nie było. Więcej uwagi przy badaniu należy poświęcić górnemu zewnętrznemu kwadratowi piersi, ponieważ aż 55% przypadków guza tam występuje. Powinno się zrobić między piątym, a dziesiątym dniem cyklu - wówczas pierś nie jest tak nabrzmiała, jak przed miesiączką. Ważne jest wyrobienie rytuału: zawsze w tym samym czasie w miesiącu badam swoje piersi. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik TOK FM Na zdrowie. Dzień dobry, Ewa Podolska. W tym tygodniu przewodnik medyczny jest poświęcony rakowi piersi, jako że październik jest miesiącem świadomości raka piersi. Guzy nowotworowe nie bolą. Rak piersi przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Stąd tak ważne jest samobadanie piersi.  Rozwiń »
Jest szansa, że kobieta sama wyczuje jakąś zmianę, grudkę, guzek, którego do tej pory nie było. Więcej uwagi przy badaniu należy poświęcić górnemu zewnętrznemu kwadratowi piersi, ponieważ aż 55% przypadków guza tam występuje. Powinno się zrobić między piątym, a dziesiątym dniem cyklu - wówczas pierś nie jest tak nabrzmiała, jak przed miesiączką. Ważne jest wyrobienie rytuału: zawsze w tym samym czasie w miesiącu badam swoje piersi. 

Czasami raka piersi mogą oznaczać także pewne symptomy, które widać gołym okiem. Powinniśmy pójść do ginekologa lub onkologa, jeśli zauważymy: zmarszczenie lub wciągnięcie skóry piersi, owrzodzenie skóry piersi, owrzodzenie brodawki, wciągnięcie brodawki, wyciek z brodawki, powiększenie węzłów pachowych lub nadobojczykowych. Więcej jutro przed 14.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i słuchaj wygodniej z telefonu!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA