REKLAMA

Rak piersi - ciąg dalszy mitów

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2018-10-23 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:45 min.
Udostępnij:

Co jest prawdą, a co mitem, jeśli idzie o raka piersi? Ciąg dalszy. Czy każdy wykryty w piersi guz jest rakiem? Nieprawda: większość zgrubień, 80-85% wykrywanych w piersiach to zmiany łagodne, najczęściej cysty lub włókniaki. Kobiety między trzydziestym a czterdziestym rokiem życia często mają tzw. piersi mastopatyczne. Charakteryzują się one licznie występujących zgrubieniami. Przyczyną takiego stanu są zaburzenia hormonalne. Niezłośliwe zmiany w piersi mogą również przybrać postać torbieli, pęcherzyków wypełnionych płynem. Rozwiń »

Rak piersi zawsze pojawia się w formie guzka - to też nieprawda. Chociaż guzek może być pierwszym objawem choroby nowotworowej, jednak należy być wyczulonym na inne rodzaje zmian: obrzmienie, zaczerwienienie skóry, ból całej piersi lub samej tylko brodawki, wciągnięcie brodawki do środka, pojawienie się wydzieliny, obfitej, krwistej. Zanim guz staje się wyczuwalny palcami, może rozwijać się także w węzłach chłonnych pachy, powodując w tym miejscu obrzmienie. Rzecz bardzo ważna: w przypadku mniej więcej 10% nowotworów piersi kobieta nie ma żadnych zauważalnych objawów -piersi nie bolą, nie tworzą się żadne zgrubienia ani guzki. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik TOK FM na zdrowie. Dzień dobry, Ewa Podolska. Co jest prawdą, a co mitem, jeśli idzie o raka piersi? Ciąg dalszy. Czy każdy wykryty w piersi guz jest rakiem? Nieprawda: większość zgrubień, 80-85% wykrywanych w piersiach to zmiany łagodne, najczęściej cysty lub włókniaki. Kobiety między trzydziestym a czterdziestym rokiem życia często mają tzw. piersi mastopatyczne. Charakteryzują się one licznie występujących zgrubieniami. Przyczyną takiego stanu są zaburzenia Rozwiń » hormonalne. Niezłośliwe zmiany w piersi mogą również przybrać postać torbieli, pęcherzyków wypełnionych płynem. 

Rak piersi zawsze pojawia się w formie guzka - to też nieprawda. Chociaż guzek może być pierwszym objawem choroby nowotworowej, jednak należy być wyczulonym na inne rodzaje zmian: obrzmienie, zaczerwienienie skóry, ból całej piersi lub samej tylko brodawki, wciągnięcie brodawki do środka, pojawienie się wydzieliny, obfitej, krwistej. Zanim guz staje się wyczuwalny palcami, może rozwijać się także w węzłach chłonnych pachy, powodując w tym miejscu obrzmienie. Rzecz bardzo ważna: w przypadku mniej więcej 10% nowotworów piersi kobieta nie ma żadnych zauważalnych objawów -piersi nie bolą, nie tworzą się żadne zgrubienia ani guzki.

Mit ostatni dzisiaj: raka sutka dotyczy tylko kobiet. Nie! W Polsce około 1% nowych zachorowań przypada na mężczyzn. Niestety, rokowania dla mężczyzny są zazwyczaj gorsze, ponieważ trafiają oni do lekarza w późniejszym stadium choroby - sami się nie badają i nie podlegają badaniom profilaktycznym.

Więcej jutro przed 14.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA