REKLAMA

100 lat temu... W Katowicach zatrzymano wagon z wędlinami

100-letnia kartka z kalendarza
Data emisji:
2018-10-25 12:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:20 min.
Udostępnij:

25 października 1918 roku. Piątek. 2 dni wcześniej Rada Regencyjna powierza misję tworzenia rządu Józefowi Świrzynskiemu. Historia przez duże "H", a w jej cieniu dzieją się małe historie. Rozwiń »

"Dziennik Śląski": w wiadomościach z bliższych i dalszych stron donosi: "Katowice. Słonina z Polski. W ubiegły czwartek zatrzymano na dworcu tutejszym 3 wagony załadowane towarem, idące z Sosnowca do Berlina. Zatrzymano je dlatego, ponieważ ulatniał się z nich zapach wędlin. W deklaracji zaś wymieniane były inne towary. Po otworzeniu wagonów okazało się, że podejrzenia były słuszne. Władze celne aresztowała je przeto i odstawiwszy na bok, postawiła przy nich straż. W poniedziałek miano słoninę i wędliny wyładować, tymczasem w nocy na niedzielę przeszło połowę towarów skradziono, a po złodziejach naturalnie nie pozostało, jak to mówią, ani dymu ani popiołu, czyli śladu najmniejszego". Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
25 października 1918 roku. Piątek. 2 dni wcześniej Rada Regencyjna powierza misję tworzenia rządu Józefowi Świrzynskiemu.  Historia przez duże "H", a w jej cieniu dzieją się małe historie. Rozwiń »
"Dziennik Śląski": w wiadomościach z bliższych i dalszych stron donosi: "Katowice. Słonina z Polski. W ubiegły czwartek zatrzymano na dworcu tutejszym 3 wagony załadowane towarem, idące z Sosnowca do Berlina. Zatrzymano je dlatego, ponieważ ulatniał się z nich zapach wędlin. W deklaracji zaś wymieniane były inne towary. Po otworzeniu wagonów okazało się, że podejrzenia były słuszne. Władze celne aresztowała je przeto i odstawiwszy na bok, postawiła przy nich straż. W poniedziałek miano słoninę i wędliny wyładować, tymczasem w nocy na niedzielę przeszło połowę towarów skradziono, a po złodziejach naturalnie nie pozostało, jak to mówią, ani dymu ani popiołu, czyli śladu najmniejszego".

100 lat niepodległości.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: 100-LETNIA KARTKA Z KALENDARZA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium - Radio TOK FM bez reklam: czyli TOK + Muzyka, podcasty z audycji Radia TOK FM oraz podcastowe produkcje oryginalne TOK FM. Tylko teraz w cenie 15 zł za miesiąc. Na zawsze!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA