REKLAMA

Antykoncepcja a rak piersi

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2018-10-26 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:40 min.
Udostępnij:

Dziś o związku między stosowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych, a rakiem piersi. Ostatnie badania na Uniwersytecie Kopenhaskim dowodzą, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej może powodować wzrost ryzyka zachorowania na raka piersi. Rozwiń »

Zbadano dane z 1 800 000 kobiet przed pięćdziesiątym rokiem życia. Obserwacje trwały 11 lat. Stwierdzono, że u kobiet stosujących dowolne środki antykoncepcji hormonalnej ryzyko zachorowania na nowotwór piersi wzrastało średnio o 20% w porównaniu do kobiet, które nigdy tej antykoncepcji nie stosowały. Przy czym im dłużej kobieta stosowała antykoncepcję, tym ryzyko było większe: u kobiet, które brały środki hormonalne ponad 10 lat ryzyko wynosiło 38%. U tych, które brały hormony krócej niż rok wynosiło 10 proc Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik TOK FM na zdrowie. Dzień dobry, Ewa Podolska. Dziś o związku między stosowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych, a rakiem piersi. Ostatnie badania na Uniwersytecie Kopenhaskim dowodzą, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej może powodować wzrost ryzyka zachorowania na raka piersi.  Rozwiń »
Zbadano dane z 1 800 000 kobiet przed pięćdziesiątym rokiem życia. Obserwacje trwały 11 lat. Stwierdzono, że u kobiet stosujących dowolne środki antykoncepcji hormonalnej ryzyko zachorowania na nowotwór piersi wzrastało średnio o 20% w porównaniu do kobiet, które nigdy tej antykoncepcji nie stosowały. Przy czym im dłużej kobieta stosowała antykoncepcję, tym ryzyko było większe: u kobiet, które brały środki hormonalne ponad 10 lat ryzyko wynosiło 38%. U tych, które brały hormony krócej niż rok wynosiło 10 proc 

Dobra informacja jest taka, że po odstawieniu antykoncepcji, jeśli stosowana była ona przez krótki czas, prawdopodobieństwo zachorowania szybko malało. Z drugiej strony są twarde dane, że przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych wiąże się z niższym ryzykiem zachorowania na raka jajników, endometrium jelita grubego. To działanie utrzymuje się nawet przez 10-20 lat, podczas gdy ryzyko zachorowania na raka piersi zmniejsza się dużo szybciej.

Więcej o raku piersi w programie u TOKtora w najbliższą niedzielę o szesnastej.

Przewodnik TOK FM na zdrowie.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium - Radio TOK FM bez reklam: czyli TOK + Muzyka, podcasty z audycji Radia TOK FM oraz podcastowe produkcje oryginalne TOK FM. Tylko teraz w cenie 15 zł za miesiąc. Na zawsze!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA