REKLAMA

100 lat temu... Powstaje niepodległa Czechosłowacja, a warszawiacy ciągną tłumnie do kina

100-letnia kartka z kalendarza
Data emisji:
2018-10-29 12:30
Prowadzący:
Czas trwania:
02:00 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
29 października 1918 roku, wtorek. Zaledwie wczoraj powstała niepodległa Czechosłowacja, a dziś proklamowane zostaje państwo Słoweńców, Chorwatów i Serbów. Narody południowosłowiański, wypowiadając tym samym posłuszeństwo cesarzowi Austro-Węgier. Nowe państwo w grudniu połączy się z istniejącym od kilku dziesięcioleci królestwem Serbii.  Rozwiń »
Jeśli chodzi o sprawę polską monitorze polskim czytamy tekst wystąpienia Prezesa Rady Ministrów Józefa Świeżyńskiego jego rząd został powołany kilka dni wcześniej przez radę regencyjną bez oglądania się na wyborców to on i jego większości wypowiedzi tamtego okresu był podniosłym, choć Świerzyński również studził emocje mówił też zauważyliście, że nie wydawała się rozległy obietnicy nie zapowiadały rychłego nadejścia lepszych czasów przeciwnie chcę dać wyraz przekonaniu, że cel, do którego dążymy nie jest jeszcze bliski, a druga wiodąca do tymczasowego nawet urządzenia kraju jeży się wielkimi przeszkodami, ale podejmowane wysiłki w tamtym czasie kluczowa 29 października wydano dekret zlecający niezwłoczne przystąpienie do utworzenia regularnej armii narodowej, a tymczasem w Warszawie ważny wieczór kulturalny premiera filmu niemego rzecz jasna melodię dusze wytwórni Sfinksa w roli głównej Halina wrócił na znakomite Polska aktorka grająca często produkcje z dźwiękiem patriotycznym antyrosyjskie w tej sytuacji po wojnie wróciła ona chciała podbić Hollywood podobnie pola Negri, ale zamorską kariera toczyła się bez większych sukcesów i melodie duszenie zachowały się jedyny film z udziałem wróci głównej możemy oglądać w 2001. wieku to ludzie bez jutra warto to 1 znaj wcześniejszych polskich filmów 100 lat niepodległości
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: 100-LETNIA KARTKA Z KALENDARZA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Black Weeks w TOK FM Premium to 60% zniżki na wszystkie pakiety. Podcasty i Radio TOK FM bez reklam w najniższej cenie w roku! Poznaj nowy pakiet "RAZEM" dla 3 osób.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA