REKLAMA

Mammografia czy USG? Które badanie lepiej wykrywa podejrzane zmiany w piersiach?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2018-10-29 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:31 min.
Udostępnij:

Dzisiaj o dwóch podstawowych badaniach obrazowych, które wykrywają podejrzane zmiany w piersiach. O mammografii i ultrasonografii piersi. Na pytanie które z nich jest lepsze odpowiedź brzmi: to zależy. Czasami się wykonuje obydwa. Rozwiń »
Ale od początku. Mammografia to prześwietlenie promieniowaniem rentgenowskim, a w badaniu
USG wykorzystuje się fale ultradźwiękowe. Tutaj obraz powstaje dzięki temu, że ultradźwięki odbijają się od tkanek. Badanie jest nieszkodliwe dla zdrowia, nie ma przeciwwskazań, również w ciąży. Kobiety młode mają więcej tkanki gruczołowej, wytwarzającej mleko. W badaniach jej obraz jest jasny.
Natomiast rak piersi, tak zresztą jak i innych narządów, w USG jest ciemny a na zdjęciu rentgenowskim jasny. Oczywistym jest, że łatwiej zobaczyć na jasnym tle coś ciemnego, a więc kobiety młode zdecydowanie powinny badać piersi badaniem usg. Natomiast po pięćdziesiątce rozrasta się tkanka tłuszczowa, która na kliszy i na monitorze ma obraz ciemny, a więc badaniem które łatwiej wychwyci zmianę jest mammografia. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik TOK FM Na zdrowie. Dzień dobry, Ewa Podolska. Dzisiaj o dwóch podstawowych badaniach obrazowych, które wykrywają podejrzane zmiany w piersiach. O mammografii i ultrasonografii piersi. Na pytanie które z nich jest lepsze odpowiedź brzmi: to zależy. Czasami się wykonuje obydwa.

Ale od początku. Mammografia to prześwietlenie promieniowaniem rentgenowskim, a w badaniu
USG Rozwiń » wykorzystuje się fale ultradźwiękowe. Tutaj obraz powstaje dzięki temu, że ultradźwięki odbijają się od tkanek. Badanie jest nieszkodliwe dla zdrowia, nie ma przeciwwskazań, również w ciąży. Kobiety młode mają więcej tkanki gruczołowej, wytwarzającej mleko. W badaniach jej obraz jest jasny.

Natomiast rak piersi, tak zresztą jak i innych narządów, w USG jest ciemny a na zdjęciu rentgenowskim jasny. Oczywistym jest, że łatwiej zobaczyć na jasnym tle coś ciemnego, a więc kobiety młode zdecydowanie powinny badać piersi badaniem usg. Natomiast po pięćdziesiątce rozrasta się tkanka tłuszczowa, która na kliszy i na monitorze ma obraz ciemny, a więc badaniem, które łatwiej wychwyci zmianę jest mammografia. To oczywiście zasady ogólne. Więcej o szczegółach: komu mammografia, komu ESG w jutrzejszym odcinku Przewodnika medycznego na zdrowie, przed 14.

Przewodnik TOK FM na zdrowie
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcasty TOK FM oraz internetowe radio TOK+Muzyka teraz 40% taniej. Wybierz pakiet Standardowy i słuchaj gdziekolwiek jesteś

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA