REKLAMA

''Dzień dobry, tu oszust'' - nie dajcie się złapać na phishing

Przewodnik Technologiczny TOK FM
Data emisji:
2018-10-29 18:00
Prowadzący:
Czas trwania:
01:16 min.
Udostępnij:

Szybko, szybciej! Kolejne maile czekają na odpisanie, ale przecież, gdy się człowiek spieszy, to si diabeł cieszy. W tym kontekście naszym diabłem będzie cyberprzestępca, który tylko czeka na naszą nieuwagę i liczy na wyłudzenie ważnych danych. Rozwiń »

Często nawet nie musi korzystać z wysublimowanych technik informatycznych - wystarczy trochę socjotechniki. Mówię o tzw. phishingu, czyli wyłudzaniu danych przez wysyłanie fałszywych maili. Oszuści podszywają się pod poważną instytucję, osobę, a czasem nawet pod szefa. Bywa tak, że przesłanie fałszywych maili poprzedza duża praca ze strony oszustów, research, analiza tego, co dzieje się w firmie, a czasem to po prostu masowo wysyłane maile w stylu: "uwaga, uwaga, nieopłacona faktura, proszę szybko to załatwić", a w załączniku udającym faktury już czeka złośliwe oprogramowanie. Zdarza się też, że w mailu pojawi się link do strony łudząco podobnej do strony bankowej. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik technologiczny TOK FM. Karolina Głowacka, dzień dobry. Szybko, szybciej! Kolejne maile czekają na odpisanie, ale przecież, gdy się człowiek spieszy, to si diabeł cieszy. W tym kontekście naszym diabłem będzie cyberprzestępca, który tylko czeka na naszą nieuwagę i liczy na wyłudzenie ważnych danych. Rozwiń »
Często nawet nie musi korzystać z wysublimowanych technik informatycznych - wystarczy trochę socjotechniki. Mówię o tzw. phishingu, czyli wyłudzaniu danych przez wysyłanie fałszywych maili. Oszuści podszywają się pod poważną instytucję, osobę, a czasem nawet pod szefa. Bywa tak, że przesłanie fałszywych maili poprzedza duża praca ze strony oszustów, research, analiza tego, co dzieje się w firmie, a czasem to po prostu masowo wysyłane maile w stylu: "uwaga, uwaga, nieopłacona faktura, proszę szybko to załatwić", a w załączniku udającym faktury już czeka złośliwe oprogramowanie. Zdarza się też, że w mailu pojawi się link do strony łudząco podobnej do strony bankowej.

Uważnie więc przyglądajmy się adresom skrzynek mailowych, stronom, gdzie linkują, a podejrzanych załączników nie otwierajmy.

Do usłyszenia! 

Przewodnik technologiczny TOK FM.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TECHNOLOGICZNY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcasty TOK FM oraz internetowe radio TOK+Muzyka teraz 40% taniej. Wybierz pakiet Standardowy i słuchaj gdziekolwiek jesteś

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA