REKLAMA

Kiedy wykonać mammografię lub USG?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2018-10-31 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:28 min.
Udostępnij:

Kończy się październik - miesiąc świadomości raka piersi. Ale nie tylko w październiku kobiety powinny pomyśleć: "czy nie powinnam zrobić sobie mammografii lub USG. Kiedy ostatnio robiłam sobie badanie. Rozwiń »

Pierwsze USG większość lekarzy zaleca zaleca się w 20. roku życia. Do ukończenia 30. roku życia warto je powtarzać co 2 lata, a potem raz do roku, chyba że lekarz zaproponuje inaczej. A może się tak stać jeśli w rodzinie były przypadki raka lub stwierdzono mutacje genów BRC1 i BRC2. Wtedy USG należy wykonywać częściej. Kiedy skończymy trzydzieści lat, to badanie USG optymalnie jest wykonywać przynajmniej raz do roku.

W wieku 35-40 lat kobieta powinna zrobić robi sobie pierwsza mammografię, a potem powtarzać ja co 2 lata. Równocześnie do menopauzy najlepiej wykonywać ja na zmianę z USG. Choć przy mammografii dawka promieni rentgenowskich jest niewielka, nie powinno się jej wykonywać częściej niż raz w roku I jeszcze jedno: USG można robić w każdej fazie cyklu miesięcznego. Badanie mammograficzne należy natomiast przeprowadzać w pierwszej połowie cyklu. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Ewa Podolska, dzień dobry. Kończy się październik - miesiąc świadomości raka piersi. Ale nie tylko w październiku kobiety powinny pomyśleć: "czy nie powinnam zrobić sobie mammografii lub USG. Kiedy ostatnio robiłam sobie badanie.  Rozwiń »
Pierwsze USG większość lekarzy zaleca zaleca się w 20. roku życia. Do ukończenia 30. roku życia warto je powtarzać co 2 lata, a potem raz do roku, chyba że lekarz zaproponuje inaczej. A może się tak stać jeśli w rodzinie były przypadki raka lub stwierdzono mutacje genów BRC1 i BRC2. Wtedy USG należy wykonywać częściej. Kiedy skończymy trzydzieści lat, to badanie USG optymalnie jest wykonywać przynajmniej raz do roku. 

W wieku 35-40 lat kobieta powinna zrobić robi sobie pierwsza mammografię, a potem powtarzać ja co 2 lata. Równocześnie do menopauzy najlepiej wykonywać ja na zmianę z USG. Choć przy mammografii dawka promieni rentgenowskich jest niewielka, nie powinno się jej wykonywać częściej niż raz w roku I jeszcze jedno: USG można robić w każdej fazie cyklu miesięcznego. Badanie mammograficzne należy natomiast przeprowadzać w pierwszej połowie cyklu.

Przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku przed 14.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!!

Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA