REKLAMA

100 lat temu... Rozpoczęła się bitwa o Lwów

100-letnia kartka z kalendarza
Data emisji:
2018-11-01 12:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:04 min.
Udostępnij:

1 listopada 1918 roku to dzień rozpoczęcia bitwy o Lwów. Bitwy o to, w jakich granicach znajdzie się miasto: niepodległej Polski, czy Zachodnioukraińskiej Republiki ludowej. To właśnie jej powstanie proklamowali 100 lat temu ukraińscy żołnierze w szeregach armii austro-węgierskiej po opanowaniu większości publicznych budynków we Lwowie. Przeciwko nim wystąpili działający w organizacjach konspiracyjnych Polacy, mieszkańcy miasta i młodzież, nazywana później Orlętami lwowskimi. W nocy z 22 na 23 listopada oddziały ukraińskiej armii Halickiej wycofały się z miasta, rozpoczynając oblężenie Lwowa. Trwało do 22 maja 1919 roku, gdy z odsieczą przybyli żołnierze wojska polskiego, wspierani przez armię Hallera.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
1 listopada 1918 roku to dzień rozpoczęcia bitwy o Lwów. Bitwy o to, w jakich granicach znajdzie się miasto: niepodległej Polski, czy Zachodnioukraińskiej Republiki ludowej. To właśnie jej powstanie proklamowali 100 lat temu ukraińscy żołnierze w szeregach armii austro-węgierskiej po opanowaniu większości publicznych budynków we Lwowie. Przeciwko nim wystąpili działający w organizacjach konspiracyjnych Polacy, mieszkańcy miasta i młodzież, nazywana później Orlętami lwowskimi. W nocy z 22 na 23 listopada oddziały ukraińskiej armii Halickiej wycofały się z miasta, rozpoczynając oblężenie Lwowa. Trwało do 22 maja 1919 roku, gdy z odsieczą przybyli żołnierze wojska polskiego, wspierani przez armię Hallera. Rozwiń »
100 lat niepodległości.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: 100-LETNIA KARTKA Z KALENDARZA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA