REKLAMA

Implanty w piersiach. Co z mammografią?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2018-11-02 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:18 min.
Udostępnij:

W rozważaniach o badaniach wykrywających podejrzane zmiany w piersiach doszliśmy do takiego pytania: czy implanty wpływają na wynik badania mammograficznego? Implanty piersi mogą utrudniać obrazowanie piersi, ponieważ silikon nie jest w pełni przepuszczalny dla promienia rentgenowskiego i może zasłonić tkanki znajdujące się za nim, zwłaszcza jeśli implant został umieszczony przed mięśniem piersiowym, a nie pod nim. Poradzono sobie z tym. Rozwiń »

Opracowano specjalne projekcje dla pacjentek po zabiegach wszczepienia implantów. Normalnie zdjęcia wykonywane są w dwóch płaszczyznach. Przy implantach dodatkowo wykonuje się ujęcia w kolejnych dwóch. Zasadą jest tak ułożyć pierś, aby jak najbardziej oddzielić implant od tkanki. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik TOK FM Na zdrowie. Dzień dobry, Ewa Podolska. W rozważaniach o badaniach wykrywających podejrzane zmiany w piersiach doszliśmy do takiego pytania: czy implanty wpływają na wynik badania mammograficznego? Implanty piersi mogą utrudniać obrazowanie piersi, ponieważ silikon nie jest w pełni przepuszczalny dla promienia rentgenowskiego i może zasłonić tkanki znajdujące się za nim, zwłaszcza jeśli implant został umieszczony przed mięśniem piersiowym, a nie pod Rozwiń » nim. Poradzono sobie z tym. 

Opracowano specjalne projekcje dla pacjentek po zabiegach wszczepienia implantów. Normalnie zdjęcia wykonywane są w dwóch płaszczyznach. Przy implantach dodatkowo wykonuje się ujęcia w kolejnych dwóch. Zasadą jest tak ułożyć pierś, aby jak najbardziej oddzielić implant od tkanki. 

Doświadczeni technicy lekarze wiedzą, jak uciskać pierś z implantem podczas badania, aby polepszyć obraz, jednocześnie nie uszkadzając samego implantu. 

Warto się upewnić, czy osoba, która będzie robiła prześwietlenie, ma doświadczenie w robieniu mammografii u kobiet z implantami.

Przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku przed 14.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!!

Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA