REKLAMA

Za 8 dni światowy dzień walki z cukrzycą

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2018-11-06 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:27 min.
Udostępnij:

Cukrzyca - prawdziwa epidemia XXI wieku. Może dotknąć każdego. Jej przyczyny to ogólnie rzecz biorąc genetyka i niezdrowy tryb życia. Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, związaną z zaburzeniem przemiany węglowodanów w organizmie. Węglowodany to po prostu cukry - nieodzowny składnik naszej diety. Najważniejszym z nich z punktu widzenia fizjologii naszego ciała jest glukoza. Rozwiń »

U zdrowego człowieka za prawidłową gospodarkę cukrami odpowiada przede wszystkim insulina. Jest to hormon wydzielany przez tak zwane komórki beta wysp trzustki. Insulina, działając na receptory znajdujące się w tkankach obwodowych naszego ciała, powoduje zwiększenie wychwytu glukozy z krwi przez komórki organizmu. Skutkiem jest spadek stężenia glukozy w krwiobiegu i nasilenie zużywania tego węglowodanu w procesach wewnątrzkomórkowych. Jednocześnie insulina hamuje transformację tłuszczów i białek do glukozy. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik TOK FM Na zdrowie. Dzień dobry, Ewa Podolska. Tę chorobę diagnozuje się co 5 sekund u kolejnej osoby nie świecie. Co 10 sekund ktoś umiera z powodu jej powikłań. Cukrzyca - prawdziwa epidemia XXI wieku. Może dotknąć każdego. Jej przyczyny to ogólnie rzecz biorąc genetyka i niezdrowy tryb życia. Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, związaną z zaburzeniem przemiany węglowodanów w organizmie. Węglowodany to po prostu cukry - nieodzowny składnik naszej Rozwiń » diety. Najważniejszym z nich z punktu widzenia fizjologii naszego ciała jest glukoza.

U zdrowego człowieka za prawidłową gospodarkę cukrami odpowiada przede wszystkim insulina. Jest to hormon wydzielany przez tak zwane komórki beta wysp trzustki. Insulina, działając na receptory znajdujące się w tkankach obwodowych naszego ciała, powoduje zwiększenie wychwytu glukozy z krwi przez komórki organizmu. Skutkiem jest spadek stężenia glukozy w krwiobiegu i nasilenie zużywania tego węglowodanu w procesach wewnątrzkomórkowych. Jednocześnie insulina hamuje transformację tłuszczów i białek do glukozy.

Gdy nastąpi defekt wydzielania lub działania insuliny, prowadzący do nadmiernego stężenia glukozy we krwi, rozwija się cukrzyca.

Więcej jutro przed 14.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!!

Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA